Ciechanów ma swój pierwszy autobus elektryczny.

Solaris Urbino E 8,9 LE, czyli pierwszy miejski autobus elektryczny, zasilił już flotę ZKM w Ciechanowie. Pojazd jest proekologiczny i całkowicie bezemisyjny. Został kupiony dzięki pozyskaniu przez miasto 90% dofinansowania. Dziś jest prezentowany mieszkańcom.

Autobus jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 160 kW. Posiada litowo-jonowe baterie trakcyjne o łącznej pojemności 160 kWh. Pojemność baterii umożliwia przejechanie od 120 do 160 kilometrów przy całkowitym naładowaniu baterii. Zależy to od warunków w jakich pojazd jest eksploatowany, od techniki jazdy oraz obciążenia. Baterie autobusu są ładowane w systemie „plug in” ze standardowej sieci elektrycznej, prądem o wysokim napięciu. Autobus wyposażony jest w system rekuperacji energii. Oznacza to, że baterie autobusu są doładowywane podczas jazdy energią elektryczną wygenerowaną w czasie hamowania pojazdu.

W autobusie znajduje się 21 miejsc siedzących i jest on przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych. Wejścia są bezstopniowe, a rozkładana rampa najazdowa umożliwia wjazd wózkiem inwalidzkim lub dziecięcym. Kabina kierowcy jest klimatyzowana.

W autobusie zainstalowany jest szereg systemów służących bezpieczeństwu czy ułatwiających zarządzanie transportem. Posiada system informacji pasażerskiej (wizyjny i akustyczny), monitoring wizyjny wewnątrz i na zewnątrz autobusu, system lokalizacji pojazdu w systemie GPS, system zapewniający łączność alarmową kierowcy z dyspozytorem ZKM, system liczenia pasażerów.

Autobus elektryczny będzie kursował na miejskich liniach w standardowy sposób, jak inne autobusy w taborze spółki. Oprócz zerowej emisji spalin, autobus elektryczny wyróżnia niski poziom hałasu, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pojazdu. Ponadto ma wzbogaconą kolorystyką nadwozia z motywami podkreślającymi jego proekologiczny charakter.

Źródło UM Ciechanów
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments