25 lipca – Dzień Bezpiecznego Kierowcy

25 lipca w dniu imienin Krzysztofa – Patrona Kierowców, obchodzić będziemy Dzień Bezpiecznego Kierowcy, organizowany już po raz dziewiąty przez Duszpasterstwo Kierowców. Tradycyjnie Policja włącza się w przedsięwzięcie z szeroko zakrojoną kampanią informacyjno-edukacyjną, która realizowana będzie na terenie całego kraju.

Jak co roku obchody Dnia Bezpiecznego Kierowcy połączone będą z apelem o bezpieczną jazdę i poszanowanie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Przedsięwzięcie ma na celu szeroko zakrojoną prewencję i poprawę bezpieczeństwa na drogach. Dzień Bezpiecznego Kierowcy skupi różne inicjatywy policyjne organizowane na poziomie komend powiatowych/miejskich/rejonowych Policji na terenie całego kraju, w ramach których policjanci przypominać będą Dekalog Kierowcy, który spisany na obrazku z wizerunkiem Patrona Kierowców, wiele osób wozi w swoich pojazdach. Niestety często nim zapominając.

W ramach akcji mazowieccy policjanci odczytają w wybranych parafiach apel skierowany do wszystkich uczestników ruchu drogowego, kierujących, rowerzystów i pieszych aby pamiętali o przepisach ruchu drogowego, stosowali się do nich. By przemieszczając się po drogach zachować ostrożność gwarantującą bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.

Apel podpisał Zastępca Mazowieckiego Komendanta Policji insp. Marek  Świszcz .

Dekalog kierowcy

1. Nie będziesz egoistą na drodze.
2. Nie będziesz ostry w słowach, czynach i gestach wobec innych ludzi.
3. Pamiętaj o modlitwie i uczczeniu Św. Krzysztofa kiedy wyruszasz w drogę — umiej też podziękować.
4. Szanuj pieszych.
5. Nie zabijaj — bądź trzeźwy.
6. Zapnij pasy — będziesz bezpieczny.
7. Nie bądź brawurowy w prędkości.
8. Nie narażaj siebie i innych na niebezpieczeństwo.
9. Pomagaj potrzebującym na drodze.
10. Przestrzegaj przepisów drogowych, szanuj pracę naszej Policji

Wszelkie, wspólnie podejmowane działania dają efekt w postaci spadku ilości osób zabitych i rannych w wyniku zdarzeń drogowych.  Analizując wypadki  na terenie garnizonu mazowieckiego w okresie wakacyjnym, w latach 2013/2014 zauważamy powolny spadek liczby ofiar. W okresie od 28 czerwca do 24 lipca br. śmierć na mazowieckich drogach poniosły 23 osoby ( w tym 3 osoby piesze. Analogicznie w roku ubiegłym od 29 czerwca do 24 lipca odnotowaliśmy 25 osób zabitych, gdzie aż 9 osób, to byli piesi.

Zbliżamy się do półmetku wakacji – stąd szczególnie apelujemy o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Pamiętajmy, że każdy ma wpływ na bezpieczeństwo!

BPiRD KGP/ Zespół Prasowy KWP zs w Radomiu


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments