14 PSS Przasnysz: Suraż 1863 – 2013

W dniu 30 czerwca 2013 roku w Surażu (pow. Białostocki) odbył się XIII Festyn Historyczny Grodzisko. Na zaproszenie burmistrza tego miasta Sławomira Halickiego, do Suraża przybyła nasza GRH wraz z kolegami z innych grup.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy patriotycznej w kościele pw. Bożego Ciała w Surażu. Po mszy w asyście naszej GRH wszyscy udali się pod pomnik Powstańców Styczniowych przy ul. Zakościelnej gdzie przedstawiciele władz miasta i instytucji złożyli kwiaty. Mariusz Łyszkowski z GRH 14PSS z Przasnysza zapoznał zebranych pod pomnikiem z wydarzeniami jakie miały tu miejsce przed 150 laty. Następnie członkowie GRH 14PSS oddali salwę honorową z broni czarnoprochowej.

O godz. 13-tej rozpoczęła się pierwsza część inscenizacji historycznej w której zaprezentowano mieszkańcom Surażu pościg powstańców ulicami miasta za wycofującym się oddziałem rosyjskim. Pościg trwał aż do osady słowiańskiej gdzie skryli i zabarykadowali się Rosjanie.

O godz. 18:00 rozpoczęła się główna inscenizacja walk. Oddział powstańczy ostrzeliwany intensywnie przez rosyjskich artylerzystów z działa atakował moskali znajdujących się w osadzie. Po ciężkich walkach i ostrej wymianie ognia Powstańcy zdobyli zabarykadowaną osadę.

Inscenizacją odtworzono wydarzenia jakie miały tu miejsce w 1863 roku kiedy to partia powstańcza pod dowództwem Władysława Cichorskiego ps „Zameczek” wyparła z Suraża żołnierzy 7 Roty Libawskiego Pułku Piechoty.

Uczestnicy:

Strona Polska

– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza koło historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej
– GRH Zamek Olsztyn

Strona Rosjan

– GRH Komputowa Chorągiew Stefana Czarnieckiego.

Dziękujemy organizatorowi za zaproszenie na festyn. Tradycyjnie dziękujemy publiczności za brawa i kolegom rekonstruktorom za wspólnie spędzony miły czas.

>>GALERIA<<


Mariusz Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments