14 PSS Przasnysz: Sędziejowice. 150 rocznica Powstania Styczniowego.

W dniu 24 sierpnia 2013 roku GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza z kolegami z GRH „Kresy” z Białegostoku wzięli udział w uroczystościach 150 rocznicy Powstania Styczniowego w Sędziejowicach (pow. łaski). Uroczystości były objęte patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Na uroczystościach w Sędziejowicach przypomniano jedną ze zwycięskich bitew Powstania Styczniowego, która rozegrała się 26 sierpnia 1983 roku pod Sędziejowicami. Odziały Polskie w liczbie 1500 powstańców z dowodzącym gen. Edmundem Taczanowskim rozgromiły szwadron grodzieńskich huzarów rotmistrza von Grabbego, wspomagany przez kozaków z 44 dońskiego pułku.

Uroczystości rozpoczęły się od nabożeństwa w kościele Świętej Marii Magdaleny Pokutnicy i Świętego Klemensa I Rzymskiego w Sędziejowicach. Po nabożeństwie wszyscy prowadzeni przez poczty sztandarowe (obecny był poczet sztandarowy GRH 14PSS ze sztandarem powstańczym Matki Boskiej Przasnyskiej) przeszli paradnie na główny plac Sędziejowic. Na placu odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterów Powstania Styczniowego 1863. Pomnik poświecił bp. Adam Lepa a przedstawiciele samorządów złożyli uroczyście kwiaty. W czasie uroczystości pod pomnikiem zostały wręczone odznaczenia państwowe dla zasłużonych. List od Prezydenta RP skierowany do Sędziejowiczan odczytał prof. Tomasz Nałęcz w którym Bronisław Komorowski podziękował sędziejowickiej społeczności za starania o zachowanie pamięci o jednej z najchwalebniejszych kart Powstania Styczniowego

Uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz gdzie odsłonięto grób poległych pod Sędziejowicami Powstańców. Apel Poległych i salwę honorową przeprowadziła Kompania honorowa 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Łasku.

Po oficjalnych uroczystościach zaproszeni goście, mieszkańcy Sędziejowic i okolic udali się na pobliski stadion gdzie odbywał się festyn i rozstawione zostało obozowisko powstańcze. W czasie festynu grupy rekonstrukcyjne z Przasnysza i Białegostoku przygotowały i odtworzyły potyczkę Powstańców z Rosjanami sprzed 150 lat.

W imieniu GRH 14PSS z Przasnysza dziękuję organizatorom za zaproszenie na te patriotyczne uroczystości a widzom dziękuję za brawa, którymi nagrodzono nas za występ. Późnym popołudniem wyruszyliśmy z Sędziejowic kilkaset km. na wschód do Fajsławic (pow. Krasnystaw) na niedzielne obchody rocznicowe tej gminy.

W uroczystościach uczestniczyli: doradca Prezydenta RP ds. historii i dziedzictwa narodowego, prof. Tomasz Nałęcz, senator Andrzej Owczarek, poseł Cezary Tomczyk, wojewoda Jolanta Chełmińska i marszałek województwa łódzkiego Witold Stępień, bp. Adam Lepa a także władze lokalne.

Poniżej relacja fotograficzna. W tym kilka fotek zbiorów Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach w którego to internacie nocowaliśmy.


Mariusz Maciaszczykguest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Witek
Witek
7 lat temu

Podziwiam tę grupę historyczną. Każdy Ich wyjazd to promocja naszego powiatu.

Mateusz
Mateusz
7 lat temu

Popieram! U nas mało się dziej a ludzie z tej grupy jeżdżą tam gdzie imprezy organizowane są z najwyższego szczebla. Sam udział przasnyszan gdzieś w świecie już dużo daje.