14 PSS Przasnysz: Chorzele – walki graniczne Wielkiej Wojny

14 września 2014 w Chorzelach, pow. przasnyski odbyła się inscenizacja przedstawiająca walki graniczne, które miały miejsce 100 lat temu w czasie I wojny światowej.

Chorzele – niewielkie miasteczko na pograniczu woj. mazowieckiego i powiatu przasnyskiego założone w XV wieku. Miasteczko zamieszkałe przez prawie 3 tysiące mieszkańców potrafiło upamiętnić tragizm żołnierzy frontu wschodniego walczących w armiach: Rosyjskiej i Pruskiej.

Chorzele będąc miastem nadgranicznym już od dnia wybuchu I wojny światowej zaczęły odczuwać jej skutki. To właśnie pod Chorzelami zostało przeprowadzonych wiele działań dywersyjnych na punkty graniczne. Miasto w pierwszych miesiącach walk I wojny światowej przechodziło z rąk do rąk zamieniając się w ruinę. Po klęsce Samsonowa pod Tannenbergiem z końcem sierpnia przez Chorzele przeszła nawała wycofujących się oddziałów rosyjskich. Na początku listopada 1914 roku miasto zostało zajęte przez oddziały niemieckie. Nękane przez Rosjan z kierunku Przasnysza aż do lipca 1915 roku kiedy to ostatecznie wojska rosyjskie zostały wyparte daleko na wschód.

Jak co roku w Chorzelach przeprowadzany jest Piknik Naukowy „Spotkania z Historią” a od dwóch lat rajd pieszy „Śladami Robespierre”a z Dąbrówki” (Tomasz Kolbe. Bohater Powstania Styczniowego 1863). W czasie tegorocznych spotkań z historią zaprezentowano walki o posterunek niemiecki. Kilka grup rekonstrukcyjnych starało się przedstawić i odtworzyć działania wojskowe sprzed 100 lat. I choć nie uciekniemy przed współczesnością oglądając dookoła budynki, słupy, asfalt itd; tan niewielki kawałek placu zamienił się w krwawe pole walki.

Koło Historyczne Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej – GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich dziękuje kolegom rekonstruktorom za przybycie do Chorzel. Organizatorom: Towarzystwu Przyjaciół Chorzel i Nadleśnictwu Przasnysz dziękujemy za możliwość zorganizowania tego widowiska. Dziękujemy publiczności za przybycie i gorące oklaski. Szczególne podziękowania dla Grzesia Jaczyńskiego i Sławka Sajmojłowicza za pomoc w scenografii i dowodzenie na polu.

W czasie Pikniku prężnie działała strzelnica ogólnodostępna dla zwiedzających wystawiona przez 14PSS przy współpracy z grupą SARS. Debiutował również nasz oryginalny CKM Maxim strzelający za pomocą propanu.

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Chorzel, Nadleśnictwo Przasnysz

Współorganizatorzy: Ministerstwo Obrony Narodowej, Powiat Przasnyski, UM i Gm Chorzele, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej, Bank Spółdzielczy i GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

Uczestnicy:

– SH Na Posterunku,

– SRH Marienburg,

– SRH Gloria – Viktoria,

– GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich.

Fot: Joanna Maciaszczyk


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments