14 PSS Przasnysz: 70. rocznica bitwy pod Szlą

W dniu 18 października 2014 roku w Świętym Miejscu i Szli odbyły się uroczystości upamiętniające bitwę partyzancką oddziału AK „Łowcy” z Niemcami stoczoną  17 X 1944 na wzgórzach pod Szlą. W uroczystościach wzięła udział GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy w Kościele Św. Stanisława Biskupa Męczennika którą przeprowadził proboszcz ks. prałat Marek Makowski. Ks. przedstawił wszystkich przybyłych gości. Ksiądz modlił się z wiernymi za poległych partyzantów. Wspominał dowódcę Henryka Kierzkowskiego ps „Raban” i wszystkich walczących. Przed rozpoczęciem mszy Miejski Chór Męski wykonał Hymn Polski. W trakcie kazania uczniowie Zespołu Szkół z Nowej Krępy zaprezentowali w części artystycznej historię bitwy pod Szlą oraz śpiewali pieśni patriotyczne. W czasie mszy obecni byli cały czas członkowie grupy rekonstrukcyjnej 14PSS odtwarzający partyzantów oddziału AK „Łowcy”.

Po mszy wszyscy pojechali na grób poległych partyzantów do Szli. Przed grobem Jan Chmielewski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej opowiedział zgromadzonym gościom w jakich okolicznościach pochowano partyzantów a ks. Marek Makowski wygłosił krótką homilię. Następnie zostały uroczyście złożone wieńce przez delegację: Woj. mazowieckiego, Gminy Przasnysz, Miasta Przasnysz, Starostwa Powiatowego, Służb mundurowych, Harcerzy, Muzeum Historycznego z Przasnysza, Rodzin partyzantów oraz Zespołu Szkół z Nowej Krępy. Na zakończenie Burmistrz Przasnysza Waldemar Trochimiuk podziękował wszystkim zebranym gościom za przybycie na te patriotyczne uroczystości. Wartę honorową przed grobem partyzantów trzymali członkowie GRH 14 PSS z Przasnysza. Po uroczystościach w Szli wszyscy udali się do świetlicy OSP w Krępie Starej na poczęstunek i przedstawienia uczniów Z. S. z Nowej Krępy.Fot: Sławomir Piegza.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments