Żywa lekcja historii w Chojnowie. Podróż w czasie kolejką wąskotorową [FOTO]

„Podróż w czasie kolejką wąskotorową” to wydarzenie, które odbywa się w weekend, 22 – 23 października w Chojnowie. Organizatorzy, Przasnyskie Stowarzyszenie Historii Ożywionej, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza oraz Gmina Czernice Borowe, zapraszają do wzięcia udziału w żywej lekcji historii.

 

Zaaranżowane na trasie stacje to swoista podróż w czasie. Dioramy nawiązują do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości na przestrzeni lat. Stacja I. Górki, tematyka: I wojna światowa, Polacy w obcych armiach. Stacja II. pola za Chojnowem, tematyka: I wojna światowa, rok 1920. Stacja III. Czernice Borowe, tematyka: II wojna światowa – dzieje 21. Pułku Piechoty „Dzieci Warszawy” pod dowództwem Stanisława Sosabowskiego.

Na początku godzinnej podróży uczestnicy zostali zrekrutowani przez przewodnika i w grupach powędrowali na torowisko. Następnie zostali odbici przez prusaków i załadowani do pociągu, który pod eskortą ruszył na front. Po drodze dołączyli żołnierze Polskiej Organizacji Wojskowej. Na dalszej trasie organizatorzy przenieśli nas w rok 1920, pociąg został zaatakowany przez bolszewików – kozaków skutecznie przepędzonych przez polskich ułanów. Ostatnim przystankiem były Czernice Borowe, gdzie podróżnych odbili żołnierze 21. Pułku Piechoty. Wraz z nimi uczestnicy odwiedzili grób poległych żołnierzy znajdujący się na czernickim cmentarzu.

 

Z uwagi na duże zainteresowanie wydarzeniem organizatorzy zdecydowali o uruchomieniu dwóch kolejnych przejazdów w niedzielę, 23 października. Odbędą się one o godzinie 12:30 i 14:00. Nie wymagają wcześniejszej rejestracji.

 

 

red

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Radek
Radek
1 miesiąc temu

Wyjazd z?

Marek
Marek
1 miesiąc temu
Reply to  Radek

Chojnowo

Wacek Placek
Wacek Placek
1 miesiąc temu

Ogromne zainteresowanie ? Śmiechu warte. Może osoba wydająca pieniądze na wydarzenie chciałaby zobaczyc w jakim stanie są psy które przez pół dnia w strachu szukają cichego miejsca aby nie słuchać strzałów i wybuchów ? I gdzie jest osoba odpowiedzialna za dopuszczenie tej ruiny do przewozu osób?