“Żyj zdrowo, baw się razem z nami” w Krzynowłodze Małej.

Pierwszy tydzień kwietnia przyniósł w Szkole Podstawowej w Krzynowłodze Małej bardzo ważną akcję profilaktyczną dla uczniów – Szkolny Tydzień Profilaktyki, pt. „ŻYJ ZDROWO, BAW SIĘ RAZEM Z NAMI”.

Tydzień ten spotkał się z dużym zainteresowaniem wszystkich uczniów. Każdego dnia organizowane były przeróżne atrakcje: zadania plastyczne, konkursy, quizy, pogadanki czy zajęcia warsztatowe. Działania te miały pokazać dzieciom ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu, a także promować zdrowy styl życia i ostrzegać przed realnym zagrożeniem od uzależnień.

W ramach aktywnego spędzania wolnego czasu odbywały się w szkole tzw. aktywne przerwy, podczas których wszyscy uczniowie mieli okazję gimnastykować się przy muzyce. Ćwiczenia poprowadziły uczennice Zuzanna Chmielińska, Marta Lewandowska, Andżelika Wojciechowska, Daria Chmielińska, Wiktoria Mostowa, Agnieszka Matuszewska, Karolina Nowicka, Patrycja Roman.

Dzieci, rodzice i nauczyciele z przedszkola i klas I-III aktywnie zaangażowali się w działania profilaktyczne pod hasłem „Żyję zdrowo i kolorowo”. Uczniowie cały tydzień ubierali się na wybrany kolor, przynosili warzywa i owoce w tym kolorze. W tych dniach w poszczególnych grupach odbyły się pogadanki na temat zdrowego odżywiania. Dzieci robiły kanapki, koktajle, rozwiązywały zagadki, łamigłówki, kolorowały obrazki.

Aby uczniowie mogli wykazać się odpowiednią wiedzą na temat aktywnego i zdrowego trybu życia, odbyły się zajęcia warsztatowe dla klas IV-VI. Dzieci w grupach rozwiązywały quizy, krzyżówki, rebusy czy łamigłówki.

Kolejnego dnia gościła w naszej szkole pielęgniarka z Gminnego Ośrodka Zdrowia Agnieszka Lipko, która w formie wierszyków i zabaw integracyjnych przedstawiła najmłodszym uczniom pożyteczne informacje, jak zapobiegać otyłości, cukrzycy czy wielu innym groźnym chorobom.

W ramach Tygodnia Profilaktyki odbyła się lekcja pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów klas IV-VI, przeprowadzona przez ósmoklasistki pracujące pod kierunkiem Wojciecha Jaworskiego: Karolinę Nowicką, Wiktorię Łazicką, Julię Pszczółkowską, Emilię Pszczółkowską. Dzięki prezentowanym informacjom uczniowie dowiedzieli się, jak przeprowadzać resuscytację, przetransportować bezpiecznie poszkodowanego z miejsca wypadku, jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Nie zabrakło przy tym zajęć praktycznych i ćwiczeń na fantomie.

Tydzień zakończył się prelekcją Joanny Cichowskiej, absolwentki naszej szkoły, studentki SGGW w Warszawie na kierunku dietetyka, która przedstawiła uczniom piramidę zdrowego żywienia i stylu życia dzieci i młodzieży. Analiza piramidy żywieniowej uświadomiła uczniom, że jej podstawa to produkty, które powinny stanowić bazę naszej diety.

Przez cały ten okres aktywnie działała również świetlica szkolna. Nauczyciele przygotowali mnóstwo quizów, krzyżówek, łamigłówek, z którymi przez cały tydzień zmagali się przedstawiciele klas I–VI.

Nad całością Tygodnia Profilaktyki czuwał zespół w składzie: Agnieszka Szemplińska i Aneta Roman.

Źródło UG Krzynowłoga Mała
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments