ZUS zakończył wypłatę „czternastek”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłatę czternastych emerytur. We wrześniu do emerytów i rencistów trafiło łącznie blisko 17,5 mld zł – przekazała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

„Dodatkowe świadczenie z ZUS otrzymało kilka mln osób. Zakład zrealizował wypłatę świadczenia zgodnie z przyjętym harmonogramem. Wszystkie 14. emerytury zostały wypłacone na czas. Wszystko przebiegło sprawnie” – mówi profesor Uścińska.

„Około 80 proc. emerytów i rencistów pobiera swoje świadczenia, w tym 14. emeryturę, na konto w banku” – dodała szefowa ZUS.

Jak przypomniała, dodatkowe świadczenie otrzymały osoby, które na ostatni dzień sierpnia mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS. Można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej, kwota czternastki jest podzielona między wszystkich uprawnionych po równo.

Czternastki nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania prawa do niej, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

Czternasta emerytura w wysokości 2650 zł brutto jest wypłacana osobom, które pobierają świadczenia do 2900 zł brutto. Powyżej 2900 zł brutto działa zasada złotówka za złotówkę.

Aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza 5500 zł brutto.

Ze świadczenia jest pobierana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. i zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czternastka jest wolna od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się także do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500 plus dla niesamodzielnych.

 

Źródło Wojciech Ściwiarski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu

Ufff, zdążyli przed wyborami…

Duck
Duck
2 miesięcy temu

Właśnie przez takie zagrywki ci bandyci będą ciągle przy korycie

Wojtuś
Wojtuś
2 miesięcy temu

Ludziska to już nie musicie głosować na pis-14 emeryturka już na koncie

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtuś

Spokojnie, spokojnie. 3 dni przed wyborami wszyscy w TVP będą trąbić, że Tusk wszystkie te łakocie zabierze…

Aleks
Aleks
2 miesięcy temu

Śmiać mi się chce z was idiotów.Śmiejecie się z Kaczyńskiego że nie ma prawa jazdy,konta w banku i na spotkania przychodzi w dwóch różnych butach.A rozgrywa was jak dzieci.😂😂😂