ZUS: W lutym będą zwroty nadpłaconego podatku

Emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł nie stracą na zmianach w podatkach i składkach. Wraz ze świadczeniem za luty niektórzy świadczeniobiorcy otrzymają zwrot nadpłaconego podatku za miesiąc styczeń 2022 roku.

 

W piątek Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające technikę poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł – 12 800 zł, będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne na starych zasadach.

– Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł – 12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie. Takich osób jest zaledwie 6 proc. w przypadku emerytów i niecałe 2 proc. w przypadku rencistów, pobierających świadczenia z ZUS – podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

 

Zwraca uwagę, że nowa wysokość kwoty na rękę będzie obowiązywała już od lutego. „Osoby które już otrzymały wypłaty emerytury lub renty za styczeń, w lutym otrzymają wyrównanie” – zapowiada prezes ZUS.

Zaznacza, że większość emerytów skorzysta na Polskim ładzie. „Najwięcej kwotowo zyskują osoby ze świadczeniem brutto w okolicach 2500 zł miesięcznie. Taka osoba wykorzystuje w pełni kwotę wolną od podatku, a brak odliczenia składki zdrowotnej nie jest przy tej kwocie świadczenia tak istotny. Emeryt z takim świadczeniem przed zmianą przepisów otrzymywał na rękę 2088 zł. Dziś jego świadczenie na rękę wzrosło do 2275 zł, ponieważ nie zapłaci podatku 187 zł miesięcznie. Rocznie daje to kwotę 2244 zł rocznie więcej w portfelu takiego emeryta czy rencisty” – mówi profesor.

– Z kolei osoba z minimalną emeryturą lub rentą, czyli dzisiaj 1250,88 zł brutto, otrzymywała do niedawna na rękę 1067 zł. Dzięki zmianom wypłata wzrosła do 1138 zł. To więcej o 71 zł miesięcznie, a 864 zł rocznie. Podobnie jest w przypadku osób, które pobierają świadczenie w wysokości 3 tys. zł brutto. W ich portfelach będzie więcej o 148 zł miesięcznie, czyli 1776 zł rocznie – dodaje szefowa ZUS.

 

Zgodnie z założeniami Polskiego ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej – nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
5 miesięcy temu

Co by tu jeszcze spier*olić, panowie?

Zenek
Zenek
5 miesięcy temu

Dziwię się minusującym (chyba że to fani Marka) ale to co zostało wprowadzone to żart i jeszcze większe skomplikowanie już i tak skomplikowanego systemu podatkowego. „PL” zaskoczy nas jeszcze kilka razy i nie będzie to miłe zaskoczenie.

Tomisław
Tomisław
5 miesięcy temu

„biedni” emeryci z emeryturkami po 12tysiecy… dlatego taki dym w tvn-ach czy polsatach i płacz na Polski Ład… PRL-owskim sędziom i pałkownikom zabrali kilka złotych i dym…

Zenek
Zenek
5 miesięcy temu
Reply to  Tomisław

Powiem Ci tak, nikt Ci nie broni zostać emerytem z taką „emeryturką”. Masz wystarczająco czasu by ją sobie wypracować. I jaką byś nie wypracował to obcinanie jej, to zwykłe złodziejstwo.