ZUS: uchodźcy uzyskają dostęp do 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczeń 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Aby złożyć wniosek o środki muszą oni posiadać PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu. ZUS niedługo uruchomi wnioski.

 

W życie weszła ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, zwraca uwagę, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.

– Będą mogli oni starać się o świadczenia 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania/pobytu z dziećmi w Polsce. Dodatkowo, aby złożyć wniosek uchodźca będzie musiał posiadać specjalny PESEL, konto w banku oraz polski numer telefonu – wyjaśnia.

 

– Wnioski o świadczenia będzie można składać niebawem i będą one dostępne w języku ukraińskim. Wnioski będą przyjmowane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). W ten sposób chcemy uniknąć trybu papierowego, który zablokowałby pomoc dla Ukraińców na tygodnie lub miesiące”= – zaznacza prof. Uścińska.

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Prezes Zakładu zwraca uwagę, że system wymiany danych będzie opierał się o bazę PESEL, Profil Zaufany i kartę ID dla obywateli Ukrainy.

– Mamy w tym zakresie bogate doświadczenie. Będzie to bardzo pomocne i pozwoli na to, aby pomoc państwa polskiego była udzielana sprawnie przez instytucje rynku pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych – wskazuje profesor Uścińska.

 

Jak podkreśla, specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby dzisiaj jako osoby legalnie zamieszkujące Polskę.

– Specustawa skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju – uważa prezes Zakładu.

 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronek
Bronek
2 lat temu

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca współpracuje z rządem Mateusza Morawieckiego, przygotowując reformę systemu edukacji. Ma on zostać dostosowany do potrzeb ukraińskich uchodźców, dlatego najprawdopodobniej powstaną nawet całe ukraińskie szkoły. Sam dyplomata domaga się zresztą zmian umożliwiających Ukraińcom napisanie matury czy zdawanie na studia w naszym kraju. Deszczyca wystąpił na wspólnej konferencji z proimigracyjną minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. W jej trakcie potwierdził, że pomiędzy polskimi ministerstwami trwają prace dotyczące zmian w polskim systemie edukacji. Powoli włączane są do nich także organizacje ukraińskie, już w tej chwili prowadzące na terenie naszego kraju niedzielne szkółki dla Ukraińców. Ukraiński ambasador… Czytaj więcej »