ZUS: Seniorzy, którzy odkładają moment przejścia na emeryturę mogą wiele zyskać

Nie każdy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) przechodzi od razu na emeryturę. Wielu seniorów odkłada ten moment, wiedząc, że dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższe świadczenie. Na Mazowszu najwyższą emeryturę w kwocie ponad 40,0 tys. zł pobiera mężczyzna, który przeszedł na emeryturę w wieku 85 lat.

 

Dłuższa praca się opłaca

– Emerytura to prawo i przywilej, a nie obowiązek. Żaden przepis nie nakazuje przechodzenia na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Kobiety, które po ukończeniu 60. roku życia i mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia nie pobierają emerytury, a nadal pracują, mogą skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów. Dłuższa aktywność zawodowa przekłada się na wyższą emeryturę. Pracując dłużej, możemy liczyć na wyższe świadczenie. Wynika to z opłacenia dodatkowych składek, ich waloryzacji oraz mniejszej liczby miesięcy życia na emeryturze przyjętej do obliczeń. Przekonał się o tym emeryt z województwa mazowieckiego, który na emeryturę przeszedł w wieku 85 lat i 8 m-cy, mając ponad 59 lat stażu pracy. Dziś otrzymuje jedną z najwyższych emerytur wypłacanych w Polsce, która wynosi ponad 40,8 tys. zł – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Zanim złożysz wniosek o emeryturę – porozmawiaj z doradcą emerytalny

Przed podjęciem decyzji, kiedy najlepiej przejść na świadczenie, warto udać się do doradcy emerytalnego, który w kalkulatorze emerytalnym pokaże różne warianty, jak opóźnienie zakończenia aktywności zawodowej o rok, dwa czy pięć lat wpłynie na wysokość emerytury. Przejście na emeryturę to jedna z ważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Wielu seniorów zastanawia się, w jakim miesiącu najkorzystniej złożyć wniosek o emeryturę, by była ona jak najwyższa. Warto w przypadku wątpliwości, porozmawiać z doradcą emerytalnym, który nie tylko wyliczy w kalkulatorze emerytalnym przewidywaną wysokość emerytury, ale również po przeprowadzeniu symulacji  poinformuje, o ile będzie ona wyższa, jeśli będziemy dalej pracować. Doradzi także, kiedy najkorzystniej przejść na świadczenie.

 

Źródło Wojciech Ściwiarski
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MMB
MMB
1 miesiąc temu

Najlepiej pracować do śmierci, wtedy zus zyska naszą kasę, tak jak w starostwie pracują panie grubo po 60,

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Reply to  MMB

Jakby naprawdę pracowały, to zaraz by odeszły po 60.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

A co się dziwisz że pracują? Jak mają się utrzymać przy dzisiejszych cenach?

Joanna
Joanna
1 miesiąc temu

A najlepiej dla zus umrzeć w wieku 59 kobiety i 64 mężczyźni. Rodzina dostanie wtedy order z ziemniaka a państwo przytuli te kilka milionów skladek