ZUS: Ruszyła dwujęzyczna linia telefoniczna w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy

W poniedziałek, 21 marca, ZUS uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim udzielającą informacji w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, którzy z powodu wojny przybyli do Polski po 23 lutego tego roku.

 

Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. Jak przekazał ZUS, wśród osób obsługujących infolinię są m.in. uchodźcy z Ukrainy.

„Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, oraz o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Portalu Usług Elektronicznych (PUE) ZUS” – powiedział PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

 

Również na stronie internetowej Zakładu dostępne są informacje w języku ukraińskim. „Potrzebujący mogą się dowiedzieć m.in. gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc” – podkreślił.

Jak informuje PAP docelowo na stronie internetowej ZUS będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych. Dodatkowo na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim.

 

ren

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bronek
Bronek
2 lat temu

Przygarnij fikcyjnych uchodźców i zarabiaj za free: „rozliczanie kosztów utrzymania uchodźców przez gminy nie jest nie jest jednak uzależnione od weryfikacji poniesionych kosztów. Niestety przygotowywana w pośpiechu ustawa stwarza także pole do nadużyć. – Wniosek o dofinansowanie jest składany po upływie 60 dni, czyli po upływie okresu, za który ma nastąpić wypłata świadczenia. Utrudnia to weryfikację, czy wskazana we wniosku liczba uchodźców faktycznie została objęta opieką. Sytuacji nie zmienia obowiązek podania ich imion i nazwisk, wraz z numerem dokumentu potwierdzającego tożsamość. Według mojej wiedzy gminy nie mają dostępu do ukraińskich baz ludności, co oznacza, że podanie fikcyjnych imion i nazwisk w powiązaniu z poprawnym formalnie numerem dokumentu będzie trudne… Czytaj więcej »