ZUS gotowy do realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Powstał specjalny kreator

– Jesteśmy gotowi do realizacji nowych zadań, w tym programu „Rodzina 500 plus” od stycznia 2022 roku – zapewnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500 plus.

 

Od 2022 roku obsługę 500 plus zacznie przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że sprawy dotyczące świadczeń przyznanych przed 1 stycznia 2022 roku nadal będą realizowane przez samorządy, które będą kontynuowały wypłatę tych już przyznanych świadczeń do końca maja 2022 roku.

Natomiast ZUS od 1 stycznia będzie wypłacał nowe, przyznane przez siebie świadczenia. W lutym zacznie też przyjmować wnioski na kolejny okres świadczeniowy, który rozpocznie się od 1 czerwca 2022 r. i potrwa do 31 maja 2023 r.

 

Prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że Zakład przygotował specjalny kreator wniosków na PUE ZUS dla rodzin wnioskujących o świadczenie 500 plus.

– Kreator wniosków został przetestowany, działa prawidłowo i zostanie uruchomiony przez ZUS 1 stycznia 2022 roku. Dotyczy to wniosków o „500 plus” dla tych rodziców, którzy nie otrzymują „500 plus” z gminy. Chodzi o osoby, którym dopiero urodziło się dziecko lub wrócili z zagranicy, spoza Unii Europejskiej. Kreatory wniosku pomogą, krok po kroku, wypełnić wniosek, uwzględniając specyfikę danego wnioskodawcy. Tym samym wyeliminowane zostaną pomyłki na papierowych wnioskach – tłumaczy szefowa ZUS.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można składać wyłącznie przez internet, a pieniądze będą wypłacane na konto bankowe.

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
28 dni temu

Szkoda że to nie urząd skarbowy wypłaca. Trochę porządku by zrobili.