ZSP Przasnysz uczy się w Grecji.

W niedzielę 27.10 br. we wczesnych godzinach rannych, spod siedziby Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu, w drogę do Grecji wyruszył autokar z pierwszą grupą młodzieży, biorącej udział w zagranicznym stażu zawodowym pn. „Staż w słonecznej Grecji szansą na błyskotliwą karierę”.

Już po raz ósmy uczniowie przasnyskiego technikum biorą udział w takiej formie aktywności edukacyjnej. Projektem została objęta młodzież z klas drugich i trzecich technikum logistycznego oraz technikum żywienia i usług gastronomicznych. W tym roku szkolnym zaplanowano wyjazdy dla dwóch 35-osobowych grup wraz z opiekunami: pierwszy w dniach 27.10 – 9.11 2019r., drugi od 15.03 do 28.03 2020r. Podczas obydwu uczestnicy będą zakwaterowani w jednym z hoteli w malowniczej miejscowości Platamonas nad Morzem Egejskim u stóp masywu Olimp (Riviera Olimpijska). Program stażu przewiduje: wizyty w greckich firmach w celu poznania specyfiki ich pracy i organizacji, m.in. Uczniowie zapoznają się z parkami maszynowymi i magazynami – Giannis Polymeros, Litochoro Pierias, odwiedzą fabrykę sera feta – Sterios Prapas, Tyrnaavos Larisas, plantacje oliwek z tłocznią oliwy – Asterios Grimouras, Skotina Pirias oraz farmę małż i owoców morza z restauracją – Savvas Roussos, Methioni Pierias.

Opiekujące się przasnyskimi uczniami greckie centrum stażu zawodowego, reprezentowane przez pana Adonisa Karatziosa (Karatzios-Ferfelis Antonios-Karatziou-Ferfeli Kyriki O.E Center for Vocational Training), zadbało także o bogatą ofertę imprez kulturalno-rozrywkowych podczas pobytu, m. in. rejs na wyspę Skiathos (znaną z filmu „Mamma Mia”), wycieczkę do malowniczego masywu Meteory, wycieczkę do Salonik, grecki wieczór folklorystyczny.

Wyjazd został poprzedzony specjalnymi przygotowaniami, w ramach których m.in. podczas podpisania umów w dniu 1 października br., do siedziby ZSP przybył na spotkanie z wyruszającą grupą znany aktor, pan Olgierd Łukaszewicz (reprezentujący Fundację im. W. B. Jastrzębowskiego). Przed wyjazdem młodzież przeszła także wielogodzinne szkolenie językowe, szkolenie z zakresu geografii i kultury Grecji oraz pedagogiczno-psychologiczne.

Po powrocie uczniowie planują zorganizowanie otwartego spotkania dla mieszkańców Przasnysza, podczas którego podzielą się swoimi wrażeniami – młodzi logistycy przygotują okolicznościową prezentację, a młodzi gastronomowie – zaserwują poczęstunek według przepisów greckiej kuchni.

Przedsięwzięcie to jest częścią projektu „Międzynarodowa mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, realizowanego ze środków PO WER (Program Wiedza, Edukacja Rozwój) na zasadach Programu „Erasmus+”, sektor: Kształcenie i szkolenia zawodowe.

Wcześniej odbyły się wyjazdy w ramach programów Leonardo da Vinci oraz Erasmus+ : Cordoba w Hiszpanii w 2008r. (dwa turnusy w projekcie „Staż szansą na europejską karierę zawodową dla przyszłych gastronomów i hotelarzy”), Martos w Hiszpanii w 2009r. („Staż w Hiszpanii szansą na europejską karierę zawodową dla przyszłych rolników”), Rimini we Włoszech w 2011r. i 2012r. („Catering szansą dla przedsiębiorczego gastronoma”), Lipsk w Niemczech w 2010 i 2011r. („Zarządzanie strona internetową i administrowanie platforma e-learningową”), Platamonas w Grecji w 2017r. („We are Europe – staż zawodowy w Grecji o profilu rolniczym”).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments