ZSP Chorzele: Sukces na XV Ogólnopolskim Pokazie Stołów Wigilijnych

Zwycięstwo uczniów szkoły kucharskiej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach w XV Ogólnopolskim  Pokazie  Stołów Wigilijnych ,,Gwiazdka 2016”  w Poznaniu

W dniach 8 – 10 grudnia 2016 roku w Wyższej Szkole Hotelarstwa i Gastronomii w Poznaniu  odbył się XV Ogólnopolski  Pokaz Stołów i Potraw Wigilijnych ,,Gwiazdka 2016”. Tradycja obchodów Świąt Bożego Narodzenia jest głęboko zakorzeniona nie tylko w narodzie polskim, ale również na całym świecie. Jednak w każdym regionie Polski,a w szczególności w innych państwach panują nieco odmienne tradycje i zwyczaje świąteczne.

,,Ogólnopolski Pokaz Stołów i Potraw Wigilijnych” w Poznaniu stał się miejscem, w którym niezależnie od regionu, czy kraju pochodzenia uczestnicy mają możliwość zaprezentowania wigilijnych zwyczajów i tradycji. Na pokaz składa się również  rywalizacja między uczestnikami z różnych regionów Polski oraz Świata.  Biorą oni udział w dwóch dyscyplinach konkursowych:  na najładniejsze stoisko i regionalny stół wigilijny oraz na najlepsze regionalne potrawy wigilijne.

I miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko w XV Ogólnopolskim Pokazie Stołów Wigilijnych ,,Gwiazdka 2016’’  zajęła kucharska Zasadnicza Szkoła Zawodowa, wchodząca w skład  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach. Uczennice Paulina Samsel, Sylwia Zembrzuska oraz Katarzyna Roman pod opieką Pana Patryka Szwejkowskiego – nauczyciela przedmiotów zawodowych,  prezentowały Region Kurpiowski – jego lokalną tradycję i kulturę. ,,Chcieliśmy zaprezentować regionalną  tradycję oraz unikalność smakową naszych potraw. Wśród dań konkursowych nie mogło zabraknąć fafernuchów kurpiowskich , psiwa kozicowego, pasztetu   z karpia oraz tradycyjnej kapusty z grzybami” – powiedziała Paulina Samsel , uczennica ZSZ kucharz w Chorzelach. W zmaganiach konkursowych brały udział delegacje szkół z całej Polski, m.in. z Władysławowa, Strzelec Opolskich, Mosiny, Wojsławic, Lidzbarka Warmińskiego, Kutna, Poznania, Szczecina , Owidza, Nowosielca , Tczewa , Rawicza a także przedstawiciele Ukrainy (z Lwowa), Rosji, Hiszpanii oraz Białorusi.

,,Udział w pokazie był dla nas dużym wyróżnieniem umożliwiającym  poznanie obcych kultur  i zwyczajów, które  zaowocowało integracją, wymianą doświadczeń oraz przeżywaniem wspólnej radości w cudownym okresie świąt Bożego Narodzenia” – mówi Patryk Szwejkowski – nauczyciel ZSP w Chorzelach.

Program uroczystości zawierał także szkolenia z różnych dziedzin gastronomii i hotelarstwa.  Uczestnicy mogli zobaczyć pokazy barmańskie, baristyczne, zdobienia bombek oraz pokaz kulinarny – Master Class ,,West Chef Group”, który łączył element szkoleniowy z degustacją potraw. Cennym doświadczeniem stała się wiedza o nowoczesnych trendach w gastronomii, której przykładem jest kuchnia molekularna. Wśród szeregu atrakcji, którym towarzyszyła przepiękna aranżacja oraz występy wokalne nie zabrakło pokazów tanecznych grup artystycznych, które niewątpliwie wzbogaciły czas pobytu. Ważnym elementem pokazu był korowód wszystkich uczestników w strojach regionalnych z pocztami sztandarowymi szkół ulicami Poznania do Kościoła pw. Chrystusa Odkupiciela. Spotkanie zakończył Wieczór Galowy, ogłoszenie wyników, rozdanie nagród, upominków oraz dyplomów.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pana Krzysztofa Milewskiego Dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach, to dzięki Jego życzliwości oraz wsparciu finansowemu mieliśmy możliwość reprezentowania szkoły oraz naszego regionu w stolicy Wielkopolski – Poznaniu. ,,Dziękujemy za dobrą zabawę, naukę oraz wiele miłych i niezapomnianych wrażeń” – uczestnicy.

Patryk Szwejkowski

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments