ZSP Chorzele: Konkurs recytatorski „Sienkiewicz 2016″”

„Słowa znaczą więcej niż to, co jest napisane na kartce papieru. Barwa ludzkiego głosu nadaje im głębszego znaczenia”.

Maya Angelou

Kacper wejrzał w siebie i zachwycił…

Każdy, kto poważnie kiedykolwiek potraktował zadanie pamięciowego opanowania tekstu, a następnie wygłoszenia go, wie, że dobra recytacja utworu to nie tylko mówienie z pamięci fragmentu prozy lub poezji, ale również właściwa interpretacja utworu, czyli podkreślenie i zaakcentowanie za pomocą środków głosowych zawartości obrazowej, uczuciowej i myślowej danego dzieła.

29 listopada 2016 roku w Miejskim Domu Kultury im. Stanisława Ostoi – Kotkowskiego w Przasnyszu odbył się konkurs recytatorski „Sienkiewicz 2016”, który był adresowany do uczniów Szkół Podstawowych, Gimnazjum i Szkół Ponadgimnazjalnych z terenu powiatu przasnyskiego. Poświęcony został sylwetce twórczej oraz dorobkowi literackiemu Henryka Sienkiewicza. Przy wyborze repertuaru do prezentacji należało wziąć pod uwagę dzieła autora, jak i utwory odnoszące się do jego postaci i twórczości.

Kacper Zabielski, uczeń klasy II a LO Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. St. Reymonta w Chorzelach, pod kierunkiem p. Marleny B. Chmielewskiej – Burczyńskiej przygotował do zadeklamowania fragment „Latarnika”.

Reprezentant naszej szkoły, recytując utwór wyraził uczucia i nastroje jakie w nim wzbudził wygłaszany tekst. Wkład emocjonalny, jaki przedstawił w deklamowanym utworze Sienkiewicza, ożywiając go własnymi przeżyciami i pokazem interpretacji, podkreślił umiejętność działania artystycznego. Kacper w wyraźny sposób zademonstrował swoje uczucia, w sposób bardzo przekonywujący, widać, że istotnie przeżywał treść wygłaszanego dzieła.

W każdym słowie wypowiedzianym przez niego była przekazana głębia, swoją recytacją skłonił do refleksji i zachwycił wszystkich słuchaczy.

Jury w składzie:

p. Krzysztof Gadomski – przewodniczący

p. Maria Kowalska

p. Ewa Jędryszczak,

po przesłuchaniu wszystkich uczestników konkursu przyznało w kategorii: Szkoły Ponadgimnazjalne  I miejsce Kacprowi Zabielskiemu, który w magiczny sposób przedstawił i podkreślił bogactwo i mądrość słów zawartych w prozie Sienkiewicza.

Musimy pamiętać, że każdy z nas ma wiele talentów, należy je tylko odkryć i umiejętnie wykorzystać. Kacper pokazał, że już to potrafi! Nasz laureat ma talent i determinację, aby osiągać wyznaczone cele.

Już Sokrates głosił, aby „wykorzystywać czas na doskonalenie siebie poprzez czytanie dzieł innych ludzi, aby łatwo osiągnąć to, na co oni ciężko zapracowali”.

Kacper, cała społeczność szkolna gratuluje Ci dotychczasowych osiągnięć i życzy dalszych sukcesów!

ZSP Chorzele

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments