ZSP Chorzele: I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej

5 kwietnia 2016 r. dotarł do naszej szkoły list przysłany przez Biuro Poselskie pana Zbigniewa Kuźmiuka. Poseł do Parlamentu Europejskiego zachęcał uczniów (kończących 18 lat jesienią 2016r.) z województwa mazowieckiego do wzięcia udziału w konkursie wiedzy o Unii Europejskiej. Nagrodą dla laureatów miał być trzydniowy pobyt w Brukseli. Nasza szkoła zgłosiła swoje uczestnictwo w konkursie. Etap szkolny miał wyłonić zwycięzcę.

Nauczyciel wiedzy o społeczeństwie Adam Brosch zachęcał młodzież do wzięcia udziału w konkursie. Mimo wielu argumentów nauczyciela, uczniowie początkowo nie byli zainteresowani, nie wierzyli we własne umiejętności, zakładali, że i tak im się nie uda. Ostatecznie spośród kilkunastu różnorodnych prac (wiersze, rysunki, prezentacje multimedialne, opowiadania) wyłoniono zwycięzcę. Została nim wówczas jeszcze uczennica kl. II a, obecnie III a LO Joanna Szczepankowska, która przygotowała prezentacje multimedialną o Parlamencie Europejskim. Zdziwienie uczennicy było ogromne, gdy asystentka Pana Posła poinformowała ją, że została laureatką konkursu i w nagrodę pojedzie do Parlamentu Europejskiego do Brukseli. Bardzo szybko pojawiły się obawy i niepewność związane z tak dalekim wyjazdem za granice. Jednak okazało się, że wśród 50 laureatów są też jej znajomi.

Wyjazd został zaplanowany na11-15 listopada 2016 r. Podczas pobytu nasza uczennica miała szansę zobaczyć wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich było Atomium- model kryształu żelaza w 165 miliardowym powiększeniu, jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Brukseli. Biuro Poselskie umożliwiło laureatom zwiedzenia innych miast belgijskich. Jednym z nich była Brugia „utrzymana w średniowiecznym stylu”, która na długo zostanie w pamięci Asi. Miasto to przez wielu nazwane jest flamandzką Wenecją. Pełno w niej krętych uliczek, ukrytych przejść, cudownych gotyckich budowli zachwycających swoją dostojnością. Można tam zobaczyć między innymi skromną kamienicę średniowiecznego malarza Jana van Eycka.

Najważniejszym punktem pobytu był oczywiście Parlament Europejski. Aby wejść do budynku, wszyscy uczestnicy wycieczki byli dokładnie przeszukiwani, co miało związek z ciągle istniejącym zagrożeniem terrorystycznym. Joanna uczestniczyła tam w prelekcji na temat pracy i roli Parlamentu Europejskiego, z sesją pytań i odpowiedzi. „Spotkaliśmy się tam również z inicjatorem konkursu Europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem, który opowiedział nam o swojej pracy, cierpliwie odpowiadał na wszystkie nasze pytania oraz oprowadził po siedzibie Parlamentu”. Był też czas aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

Niestety nic co dobre nie trwa wiecznie. Zwycięzcy konkursu musieli udać się w drogę powrotną. „Podróż była dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Miałam okazję lepiej poznać kulturę, tradycję i historię Belgii, spotkałam tam wspaniałych ludzi i zobaczyłam wiele pięknych miejsc” – wspomina Asia.

Na koniec należy stwierdzić, że warto brać udział w konkursach. Każdy ma szanse wygrać. Wystarczy tylko trochę zaangażowania i wiary w siebie by osiągnąć sukces.

Adam Brosch


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments