Żółte żonkile i pokaz filmowy w chorzelskiej bibliotece

19 kwietnia w chorzelskiej bibliotece odbędzie się premierowy pokaz filmu animowanego „Zdążyć przez Panem Bogiem” opartym na motywach książki Hanny Krall. Pracownicy rozdadzą wszystkim papierowe żonkile.

 

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach w tym roku przyłączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, która jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W środę, 19 kwietnia  o godz. 12.00 zaprasza do bibliotecznej czytelni na wspólny, premierowy pokaz filmu animowanego „Zdążyć przez Panem Bogiem” opartym na motywach książki Hanny Krall. Pokaz odbędzie się w 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku.

– Akcja, która ma na celu upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nierozerwalnie złączona jest hasłem „Łączy nas pamięć”. Podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych – informuje biblioteka.

 

Podczas spotkania pracownicy biblioteki rozdadzą wszystkim uczestnikom pokazu żółte, papierowe żonkile.

– Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili – dodają organizatorzy.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
1 miesiąc temu

wczoraj 13 kwietnia był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej… gdzie info. może ta informacja już jest nie warta pamieci Polaków a tylko getto i banderowszczyzna?