Żółte żonkile i pokaz filmowy w chorzelskiej bibliotece

19 kwietnia w chorzelskiej bibliotece odbędzie się premierowy pokaz filmu animowanego „Zdążyć przez Panem Bogiem” opartym na motywach książki Hanny Krall. Pracownicy rozdadzą wszystkim papierowe żonkile.

 

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach w tym roku przyłączyła się do akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”, która jest organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W środę, 19 kwietnia  o godz. 12.00 zaprasza do bibliotecznej czytelni na wspólny, premierowy pokaz filmu animowanego „Zdążyć przez Panem Bogiem” opartym na motywach książki Hanny Krall. Pokaz odbędzie się w 80. rocznicę wydarzeń z 1943 roku.

– Akcja, która ma na celu upamiętnić rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim nierozerwalnie złączona jest hasłem „Łączy nas pamięć”. Podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych – informuje biblioteka.

 

Podczas spotkania pracownicy biblioteki rozdadzą wszystkim uczestnikom pokazu żółte, papierowe żonkile.

– Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Muzeum POLIN kontynuuje tę tradycję rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili – dodają organizatorzy.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
10 miesięcy temu

wczoraj 13 kwietnia był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej… gdzie info. może ta informacja już jest nie warta pamieci Polaków a tylko getto i banderowszczyzna?