Żołnierze wspierają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Żołnierze mazowieckiej brygady OT wkroczyli w nowy obszar wsparcia – działają w ramach Publicznej Służby Krwi wspierając Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

 

Żołnierze Wojska Polskiego rozpoczęli wsparcie w kolejnym obszarze – Publicznej Służby Krwi. Odpowiadając na apel Narodowego Centrum Krwi terytorialsi i współdziałający z nimi żołnierze wojsk operacyjnych poza dotychczasową donacją krwi i osocza zaczęli wspierać działania podejmowane przez Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa m.in. w zakresie preselekcji Dawców i transportu krwi i jej składników. Obecnie żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”, wspierają Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

 

Wsparcie obejmuje dwa główne obszary: preselekcję dawców, w tym zakresie żołnierze przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, uwzględniając w ankietach m.in. takie informacje jak te, czy krwiodawca miał objawy infekcji, przebywał za granicą lub miał kontakty z osobą zakażoną. Terytorialsi zajmują się również transportem krwi i osocza.

Żołnierze mazowieckie brygady OT nadal aktywnie oddają krew i jej składniki oraz wspierają działania podejmowane przez publiczną służbę krwi. Do tej pory, od początku zaangażowania w działania przeciwkryzysowe Terytorialsi oddali już ponad 5 000 litrów krwi z czego ponad 370 litrów pochodzi od żołnierzy z Mazowsza. Od dziś żołnierze 5 MBOT również rozpoczęli donację osocza.

W całych Wojskach Obrony Terytorialnej jest już ponad 800 ozdrowieńców, więc liczba donacji osocza będzie się sukcesywnie zwiększała.

Zaangażowanie żołnierzy odciąża personel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Możliwość niezakłóconej pracy centrów przez dwie zmiany w ciągu dnia pozwolą na znaczące zwiększenie potencjału poboru osocza i krwi.

 


 

Źródło 5 MBOT
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments