Żołnierze 5MBOT uratowali życie ofiarom wypadków

Jednym z pierwszych szkoleń jakie przechodzą ochotnicy wstępując do Wojsk Obrony Terytorialnej jest szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W trakcje szkoleń rotacyjnych wiedza i umiejętności ratownicze przekazywane są przez osoby wyspecjalizowane w tej dziedzinie: ratowników medycznych i pielęgniarki. Żołnierze uczą się również czynności ratowniczych we współdziałaniu ze strażą pożarną i policją, np. prowadzenia akcji ratunkowej podczas pożarów czy masowych wypadków komunikacyjnych.

 

Dzięki temu, że żołnierze posiadają odpowiedni zakres wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim są przekonani o zasadności istnienia formacji i identyfikują się z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko”, będąc świadkami zdarzenia sami podejmują działania ratownicze.

Długi czerwcowy weekend okazał się momentem próby dla jednego z żołnierzy 54 blp z Zegrza, który postanowił spędzić go na Mazurach. Kpr. Dawid Ziętak był świadkiem nocnego pożaru jednego z domków letniskowych w miejscowości turystycznej, w której wypoczywał. Dzięki zachowaniu zimnej krwi i podjęciu zdecydowanych działań udało mu się obudzić i wyprowadzić z płonącego budynku jedną z trzech osób, które w nim przebywały. Mężczyzna spał na najniższej kondygnacji co pozwoliło kpr. Ziętakowi na szybkie dotarcie do niego. Po przyjeździe strażaków kpr. Ziętak pomagał prowadzić działania ratownicze pozostałych 2 lokatorów, którzy zostali uwięzieni na balkonie najwyższego poziomu domku, a ogień odciął im drogę ucieczki.

11 czerwca natomiast żołnierze 53. batalionu lekkiej piechoty, podczas drogi powrotnej z kursu w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu, na trasie A2 byli świadkami poważnego wypadku dwóch pojazdów osobowych, w którym poszkodowanych zostało 6 osób, z czego 4 zakleszczone w jednym z pojazdów. Żołnierze bez chwili zawahania podjęli decyzję o konieczności rozpoczęcia działań ratowniczych. Dzięki pomocy innego kierowcy udało się wyrwać zmiażdżone drzwi pojazdu i wspólnie wydostać z niego 3 poszkodowanych. Żołnierze udzielili niezbędnej pomocy, opatrywali rany. Stan jednej z pasażerek nie pozwalał na wyciągnięcie jej z pojazdu dlatego terytorialsi zaczekali na przybycie właściwych służb wyposażonych w profesjonalny sprzęt i wtedy wspólnie z nimi podjęli działania ratownicze.

Służba st. szer. Marka Adamczyka, st. szer. Piotra Szostka oraz kpr. Daniela Ziętaka  w szeregach WOT, w tym kursy pierwszej pomocy, zaowocowały zachowaniem zimnej krwi w sytuacji kryzysowej, poprawnym planowaniem działań oraz udzieleniem pomocy i doraźną pomocą przedmedyczną.

 

Źródło 5MBOT
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments