Żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady OT wspierają proces przyjmowania uchodźców [FOTO]

Już półtora tysiąca żołnierzy wspiera działalność administracji publicznej i samorządowej w organizacji procesu przyjmowania uchodźców na terenie kraju. Do zadań w ramach grup wsparcia relokacji uchodźców zaangażowani są również żołnierze 5. Mazowieckiej  Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Trzy dni po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu grup wsparcia relokacji uchodźców w brygadach WOT w całej Polsce.

Od 8 marca żołnierze 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej na wniosek wojewody mazowieckiego zostali oddelegowani do działań na punktach zakwaterowania uchodźców. Na chwilę obecną brygada wydzieliła dwie grupy, jedna prowadzi działania na hali Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, natomiast druga w Centrum Expo w Warszawie. Żołnierze 5. Brygady przygotowali hale do przyjęcia dużej liczby uchodźców, pomagają uchodźcom w sprawach organizacyjnych, zapewniają im opiekę od momentu przybycia do miejsca zakwaterowania, terytorialsi posługujący się językiem ukraińskim lub rosyjskim pracują na punktach recepcyjnych i informacyjnych. Terytorialsi również transportują wyposażenia z magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do magazynów wojewódzkich i samorządowych. Taki transport, zawierający 100 łóżek, śpiworów i pościeli dotarł w ostatnich dniach do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Pułtusku.

 

Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców zostały utworzone w każdym województwie po decyzji Mariusza Błaszczaka ministra obrony narodowej. Celem działania grup jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy. W skład każdej takiej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

 

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments