Żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu uporządkowali groby i miejsca pamięci na terenie Garnizonu Przasnysz

W dniach poprzedzających Wszystkich Świętych, jak co roku, żołnierze 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu uczestniczyli w akcji „Żołnierska pamięć”.

 

W ramach tegorocznej edycji tylko w ostatnim tygodniu października żołnierze uporządkowali groby i miejsca pamięci oraz zapalili znicze w ponad trzydziestu miejscach na terenie Garnizonu Przasnysz.

– Dla wielu z nas okres wszystkich świętych to czas wspominania najbliższych zmarłych oraz refleksji i zadumy nad przemijaniem i kruchością ludzkiego życia. Przygotowujemy wiązanki kwiatów i zapalamy znicze na grobach, które odwiedzamy wraz z rodziną. Przy tej okazji warto również pamiętać o wszystkich tych, którzy złożyli swe życie na ołtarzu ojczyzny i przelewali krew podczas toczących się działań wojennych – mówi dowódca jednostki płk dypl. Bogusław Postek.

 

Akcja „Żołnierska pamięć” jest organizowana co roku. Uczestniczą w niej jednostki wojskowe wszystkich rodzajów sił zbrojnych, centra szkolenia i uczelnie wojskowe. Kilka dni przed dniem 1 listopada żołnierze odwiedzają cmentarze, sprzątają groby i zapalają znicze. Kładą kwiaty na mogiłach weteranów wojennych oraz swoich kolegów i dowódców, patronów jednostek wojskowych.

Przasnyscy żołnierze również od wielu lat czynnie angażują się w tę inicjatywę. Ma ona  na celu uczczenie pamięci tragicznie poległych żołnierzy i tych, którzy odeszli na wieczną wartę broniąc wolności i niepodległości naszej ojczyzny.

– To przywilej i zarazem honor, że możemy dbać o mogiły poległych bohaterów. Dziś wiele z tych mogił zostało zapomnianych i mocno nadgryzionych zębem czasu. Ważne jest by jednak w takim dniu jak Święto Zmarłych, pamiętać by zapalić choćby symboliczny znicz na mogile człowieka, który oddał życie walcząc o wolność Polski. Osobiście cieszy mnie fakt, że od początku roku udało nam się odwiedzić już ponad sto miejsc pamięci narodowej oraz przyczynić się pośrednio do poprawy ich wizerunku – skomentował wydarzenie dowódca.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments