Żołnierze 2. ORel Przasnysz szkoleni do wsparcia służb medycznych.

W listopadzie odbył się kolejny już cykl szkoleń dla żołnierzy 2. Ośrodka Radioelektronicznego, którzy będą stanowić wsparcie personelu punktów wymazowych.

 

Tym razem prawie 30 żołnierzy zapoznało się z procedurą pobierania wymazów. Personel Mobilnego Zespołu Szkoleniowego z I Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy udzielił instruktażu jak należy prawidłowo założyć kombinezon, jak zabezpieczyć twarz, nos, usta i dłonie podczas realizacji powierzonych zadań. Przedstawiono również techniki ściągania odzieży ochronnej, które po zrealizowanych wymazach stają się odpadem skażonym i gotowym do utylizacji.

Głównym etapem szkolenia było przekazanie wiedzy, o tym jak prawidłowo pobrać i zabezpieczyć materiał biologiczny.

– Do działań w obszarze wsparcia stacji epidemiologicznej i służb medycznych oddelegowani są żołnierze posiadający kompetencje co najmniej ratownika z ukończonym kursem Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy i mający specjalistyczne szkolenie z pobierania wymazów. W chwili obecnej żołnierze Ośrodka stanowią znaczące wsparcie służb medycznych w szpitalach w: Grudziądzu, Garwolinie, Ciechanowie, Przasnyszu, Nowym Dworze Mazowieckim oraz doraźnie w Makowie Mazowieckim. Ponadto delegowani przeze mnie żołnierze posiadają umiejętności pozwalające na wdrożenie resyscutacji krążeniowo-oddechowej u osób zakażonych COVID-19. W najbliższym czasie zaplanowane są kolejne kursy, które umożliwią rozszerzenie liczby personelu gotowego do wsparcia służb medycznych i sanitarnych. Przed wami trudne i niezwykle odpowiedzialne zadanie. Wypełnijcie je najlepiej jak potraficie, zgodnie z otrzymaną wiedzą – zaapelował do szkolonych żołnierzy Dowódca 2. Ośrodka Radioelektronicznego – płk dypl. Bogusław Postek.

 


 

Źródło 2ORel
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wiesława M.
Wiesława M.
7 miesięcy temu

czy takie szybkie przeszkolenie nie zwiększa ryzyka uszkodzenia przegród nosowyh czy zatok? w rodzinie była osoba na pobraniu i ten ‘patyk’ wciska sie głęboko. ktoś bez doświadczenia uszkodzi innego… szaleństwo covidozy