Żołnierze 2.ORel Przasnysz pełnili wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

W niedzielę, 29 stycznia pododdział Kompanii Honorowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego w Przasnyszu wziął udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

 

Warta przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie trwa 24 godziny przez 365 dni w roku. Każda, uroczysta zmiana odbywa się w niedzielę o godz. 12.00 na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Dowódcą przasnyskiego szpaleru reprezentacyjnego był kpt. Paweł Borkowski.

– Wyróżnienie, jakie spotkało przasnyską jednostkę wojskową jest powodem do osobistej dumy dla każdego z żołnierzy biorących udział w Uroczystej Zmianie na Posterunku przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Przygotowania do ceremonii trwały blisko dwa tygodnie. Dodatkowo przeprowadzono treningi z udziałem żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. Na co dzień to właśnie oni – żołnierze Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, podległego Dowództwu Garnizonu Warszawa pełnią tu zaszczytną służbę. Wydarzenie to jest szczególnie bliskie sercu każdego żołnierza przasnyskiego Ośrodka ze względu na fakt, że na jednej z tablic znajdujących się tutaj widnieje napis Przasnysz 21-22.VIII.1920 na pamiątkę bitwy stoczonej 21 sierpnia 1920 roku pod Przasnyszem przed oddziały Lidzkiego Pułku Strzelców oraz 202 Pułku Piechoty z oddziałami sowieckimi podczas wojny polsko-bolszewickiej. Tak więc żołnierze pełniąc w tym miejscu wartę honorową strzegą nie tylko bezpieczeństwa ale i godności miejsca pamięci narodowej i bohaterskiego czynu polskiego żołnierza – komentuje wydarzenie płk dypl. Bogusław Postek.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments