Żołnierz Wyklęty z gminy Przasnysz

W piątek, 6 marca, w siedzibie związku zawodowego „Solidarność”, Region Śląski we Wrocławiu, otwarta zostanie wystawa poświęcona Czesławowi Czaplickiemu, ps. „Ryś”. To jeden z „żołnierzy wyklętych”, któremu udało się przeżyć czasy stalinizmu i osiąść we Wrocławiu. Istotne jest jednak to, że Czesław Czaplicki urodził się i wychował na terenie naszej gminy.  

Czesław Czaplicki, ps. „Ryś”, pochodzi z niewielkiej wsi Zacisze koło Klewk. Od 1940 roku brał udział w polskim ruchu oporu przeciwko okupantowi niemieckiemu – jako żołnierz NOW, a potem NSZ. W 1945 roku wsławił się przygotowaniem akcji skierowanej przeciwko siłom UB i NKWD – był jednym  inicjatorów odbicia z aresztu w Krasnosielcu 42 więźniów pochodzących z podziemia niepodległościowego. Po wojnie przez długi czas ukrywał się pod pseudonimem. W 1963 roku został aresztowany i skazany na 15 lat więzienia. Wyrok następnie skrócono do 5 lat.

Czesław Czaplicki był związany po wojnie z Wrocławiem i tamtejszymi organizacjami opozycyjnymi. Za to też w 1982 roku został internowany. Do końca życia był związany ze strukturami „Solidarności” na Dolnym Śląsku. Zmarł w 2006 roku.

Historię życia Czesława Czaplickiego przedstawia artykuł, który prezentujemy poniżej.

0001-grafika_1882_-

0002-grafika_1883_- 0003-grafika_1884_-


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments