Żołnierz wojsk specjalnych – Krzysztof PUWAL Puwalski odwiedził 5MBOT

Gościem w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej był żołnierz wojsk specjalnych – Krzysztof PUWAL Puwalski. Swoimi doświadczeniami podzielił się z żołnierzami Północnego Mazowsza – wygłosił prelekcję nt. „Przywództwo w siłach specjalnych – lider we współczesnych Siłach Zbrojnych” podczas X edycji kursu podoficerskiego „SONDA”.

 

„Dobry dowódca jest mądry mądrością swoich podwładnych” – we wtorek (24 października br.) tymi słowami Krzysztof Puwal Puwalski rozpoczął prelekcję w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nt. „Przywództwo w siłach specjalnych – lider we współczesnych Siłach Zbrojnych” dla żołnierzy X jubileuszowej edycji kursu podoficerskiego „SONDA”. Specjals podzielił się z przyszłymi podoficerami historią swojego życia i własnymi doświadczeniami. Skupił się przede wszystkim na tym jaki powinien być dobry przywódca i jak wiele znaczy dla swoich podwładnych.  

– Dobry dowódca musi być przede wszystkim autentyczny i odważny. Odwaga polega na tym, żeby nie bać się podejmować trudnych działań, które mogą być niepopularne i niekomfortowe, bo wyjście ze swojej strefy komfortu jest bardzo ważne – podkreślił Krzysztof Puwalski.

Były żołnierz elitarnej Jednostki Wojskowej GROM w słowach skierowanych do przyszłych podoficerów ciechanowskiej Brygady podkreślał cechy dobrego lidera, czyli empatia, komunikatywność i decyzyjność. Dobry przywódca tworzy wizję celów i wspólnego działania, podejmuje ryzyko realizacji zadań, a także – co ważne – współpracuje ze swoim zespołem, ze swoimi podwładnymi. Motywuje zespół i rozwiązuje konflikty. Sukces całej drużyny zależy tylko i wyłącznie od dobrego lidera, który posiada wolę walki, odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie. Przywódca musi szukać możliwości rozwoju, korzystać z wiedzy swoich podwładnych i przełamywać własne ograniczenia. Właśnie taki dowódca zbuduje odpowiedni zespół, zdobędzie uznanie oraz szacunek.

– Dla moich żołnierzy ta prelekcja jest ogromną wartością dodaną, nic tak nie rzutuje na człowieka, jak zetknięcie się z prawdziwą historią i z prawdziwymi emocjami. Jestem przekonany, że to dla nich cenna lekcja z której wyniosą wiele ważnych wniosków i być może ukierunkuje ich to w dalszych działaniach – podsumował płk dr Paweł LECH.

Puwal – żołnierz wojsk specjalnych – 22 lata służby, w tym 12 lat w JW GROM. Dowódca sekcji bojowej w I Pułku Specjalnym Komandosów, stworzył i dowodził Grupą Przewodników Psów Bojowych JW GROM. Instruktor technik antyterrorystycznych, spadochroniarstwa, strzelectwa, wspinaczki oraz samoobrony. Wielokrotny uczestnik misji w Iraku i Afganistanie, gdzie praktycznie wykorzystywał swoją wiedzę podczas akcji bojowych. Ukończył kursy antyterrorystyczne w różnych zakątkach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Belgii, Niemczech, Norwegii i Polsce. Organizator kursów dla jednostek specjalnych. Doświadczony ekspert w dowodzeniu, jak również motywowaniu zespołu w czasie ekstremalnie trudnych sytuacji oraz autor książki „Operator 594”.

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Prawdziwa czarownica
Prawdziwa czarownica
1 miesiąc temu

Cóż to za wiadomość z rana w sobotę. Co nas obchodzi jakieś wojsko terytorialne. Niech się bawią dalej przebierańcy. Zajęlibyście się może odbiorem smieci wielkogabarytowych w naszym mieście? To interesuje mieszkańców. Wojsko niech się zajmie sobą i robi to, co do nich należy a nie szuka poklasku i promocji.