Znany od lat puder z talkiem dla niemowląt zniknie z półek

Firma Johnson & Johnson zdecydowała, że od przyszłego roku przestaje sprzedawać puder dla niemowląt na bazie talku – informują media powołując się na agencję Reutersa. Talk w produkcie zostanie zastąpiony skrobią kukurydzianą.

 

Firma Johnson & Johnson od 2023 roku wycofa z obrotu puder dla niemowląt – produkt znany na całym świecie. „W ramach ogólnoświatowej oceny portfolio podjęliśmy komercyjną decyzję, że nasz cały asortyment pudru dla niemowląt będzie na bazie skrobi kukurydzianej” – informuje cytowany przez Reutersa J&J.

W komunikacie podano także, że firma zmaga się z około 38 tysiącami pozwów sądowych od poszkodowanych, którzy twierdzą, że produkty J&J na bazie talku powodują raka z powodu zanieczyszczenia azbestem – znaną substancją rakotwórczą. Firma zaprzecza zarzutom, mówiąc, że dziesięciolecia badań naukowych i aprobaty regulacyjne wykazały, że jego talk jest bezpieczny i wolny od azbestu.

 

Puder dla niemowląt J&J jest sprzedawany od prawie 130 lat i stał się symbolem przyjaznego rodzinie wizerunku firmy, a służy do zapobiegania odparzeniu pieluszkowym oraz do zastosowań kosmetycznych. W związku z pozwami i kontrowersjami wokół produktu od 2020 roku firma przestała sprzedawać produkt w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Do tej pory wciąż dostępny jest na innych rynkach.

 

ren

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Magda
Magda
1 miesiąc temu

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych podtrzymał orzeczenie nakazujące zapłatę ponad 2 mld dolarów na rzecz kobiet, które zachorowały na raka jajnika w wyniku używania talków firmy Johnson & Johnson zawierających azbest. W 2018 r. sąd w Missouri przyznał 22 kobietom 4,7 mld dol., ale w zeszłym roku sąd apelacyjny usunął z pozwu dwie kobiety i obniżył kwotę do 2,12 mld dol. Ława przysięgłych uznała, że produkty z talkiem zawierały azbest, a talk z domieszką azbestu może powodować raka jajnika. Johnson & Johnson zaprzestał sprzedaży swojego pudru Johnson’s Baby Powder na bazie talku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, produkt pozostał jednak na… Czytaj więcej »