Znamy wyniki śledztwa w sprawie śmierci mężczyzny w policyjnym areszcie w Przasnyszu.

Zakończyło się śledztwo w sprawie śmierci 56-latka, do której doszło podczas pobytu w izbie zatrzymań w komendzie policji w Przasnyszu. Postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci zostało prawomocnie umorzone. Nie obyło się jednak bez ukarania policjanta za naruszenie zasad obserwacji osadzonego.

Przypomnijmy, że 56-latek został zatrzymany podczas interwencji domowej, do której doszło 21 czerwca ubiegłego roku na terenie gm. Przasnysz. Nietrzeźwy mężczyzna trafił do policyjnej izby zatrzymań, ponieważ był podejrzany o znęcanie się nad członkiem rodziny. Następnego dnia po południu jeden z policjantów zauważył, że mężczyzna nie daje oznak życia. Funkcjonariusz podjął się reanimacji, zawiadomił też pogotowie. Po kolejnej próbie reanimacji, tym razem przeprowadzonej przez lekarza dyżurnego, stwierdzono zgon 56-latka. Sprawa ze względu na swój wyjątkowy charakter odbiła się szerokim echem w ogólnopolskich mediach. Przez wiele miesięcy szczegóły tajemniczego zgonu badała też prokuratura.

Śledztwo dotyczyło m.in. nieumyślnego spowodowania śmierci

– Prokuratura Rejonowa w Pułtusku prowadziła postępowanie w sprawie zaistniałego w okresie od 21 do 22 czerwca 2018 r. w Przasnyszu niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu w związku z nadzorem nad zatrzymanym i przebywającym w policyjnym Pomieszczeniu dla Osób Zatrzymanych Zenonem K. na szkodę jego interesu i nieumyślnego spowodowania w dniu 22 czerwca 2018 r. śmierci pokrzywdzonego  – mówi Prokurator Rejonowy w Pułtusku Jolanta Świdnicka.

Brak znamion czynu zabronionego

Postępowanie tej sprawie zostało umorzone wobec stwierdzenia braku znamion czynu zabronionego. Postanowienie jest prawomocne. W toku śledztwa ustalono, iż działania przasnyskich funkcjonariuszy w żaden sposób nie przyczyniły się do śmierci Zenona K. Przypomnijmy, że specjalista medycyny sądowej, w wyniku przeprowadzenia sekcji zwłok stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zgonu była ostra niewydolność krążenia w przebiegu kardiomiopatii rozstrzeniowej i związanych z nią zaburzeń czynności bioelektrycznych serca. Opinia biegłego lekarza wskazuje, że śmierć Zenona K. w wyniku zmian chorobowych serca mogła nadejść bez żadnych objawów przepowiadających i zwiastunowych.

Funkcjonariusz ukarany karą dyscyplinarną

– W zakresie sprawowania opieki nad osobą zatrzymaną ustalono, iż naruszenie zasad prowadzenia obserwacji osadzonego wyczerpuje znamiona przewinienia dyscyplinarnego. Za naruszenie powyżej wymienionych obowiązków funkcjonariusz policji został ukarany dyscyplinarną karą nagany – poinformowała prok. Jolanta Świdnicka.

M. Jabłońska

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aro
Aro
2 lat temu

Nagana? Dobre

Jacek
Jacek
2 lat temu

Ciekawe ze akurat w celi śmierc zaatakowała z nienacka. Takie pierdolenie

T764477
T764477
2 lat temu

Kata rodziny wam szkoda?