Znamy pierwsze plany nowego dyrektora szpitala Zbigniewa Makowskiego

W środę, 7 grudnia podano informację, że dyrektorem Szpitala im. dra Wojciecha Oczko w Przasnyszu został Zbigniew Makowski. Kandydaci, którzy ubiegali się o stanowisko musieli zaprezentować plan działań w celu poprawy kondycji finansowej SPZZOZ w Przasnyszu. Wiemy, jakie plany ma nowo wybrany dyrektor.

 

Na początek Zbigniew Makowski planuje zlecenie opracowania nowego Programu Naprawczego SPZZOZ w Przasnyszu, uwzględniającego zarówno zrealizowane zalecenia z obecnie obowiązującego programu, jak i rosnącą inflację, biorąc pod uwagę m.in. ceny energii elektrycznej, ogrzewania, wody, leków, usług.

Kolejnym krokiem będzie powołanie zespołów zadaniowych ds. analizy zawartych umów z wykonawcami usług oraz kontraktów z NFZ, które gdy będzie to możliwe, wynegocjują nowe, lepsze warunki.

W planach jest także „przeprowadzenie analizy potencjalnych korzyści finansowych po ewentualnym przystąpieniu szpitala do grupy zakupowej. Jeżeli konsolidacja zakupów szpitalnych zagwarantuje oszczędności, to SP ZZOZ w Przasnyszu przystąpi do grupy zakupowej konsolidującej zakup energii elektrycznej, leków, sprzętu medycznego i artykułów medycznych. Korzyści ze skonsolidowanych zakupów to oszczędności dla szpitala, mogące wynieść kilkanaście lub więcej procent” – czytamy.

 

Zbigniew Makowski planuje również utworzenie zespołu zadaniowego, mającego na celu monitoring pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność szpitala i przygotowywanie wniosków o dofinansowanie przez instytucje państwowe, samorządowe i osoby prywatne.

„Kierownictwo szpitala, co najmniej raz na pół roku – podczas narad – będzie dokonywało analizy porównawczej funkcjonowania placówki z podobnymi podmiotami, z zastosowaniem benchmarkingu. Dzięki porównaniu wyników finansowych, możliwe będzie wykorzystywanie najlepszych wzorców na zasadzie wymiany doświadczeń” – informuje Zbigniew Makowski.

Dyrektor wraz z kadrą, przynajmniej raz na kwartał, oszacuje rozliczenie kontraktów z NFZ w poszczególnych oddziałach, dokona przeglądu kontraktu oraz stanu jego wykorzystania. W razie przekroczenia, dyrektor będzie podejmował kroki, w celu negocjacji rozliczenia z NFZ.

– Podstawą działalności każdej organizacji lub zakładu pracy są ludzie, którzy je tworzą, dlatego tak kluczowa jest komunikacja. Jeśli popatrzymy na elementy tzw. wielkiej czwórki, czyli: planowanie, organizowanie, rozliczanie i motywowanie, to mimo wszystko spójnikiem całości jest komunikacja. Wprowadzenie i zrealizowanie powyższej koncepcji zapewni Szpitalowi im. dra Wojciecha Oczko w Przasnyszu prowadzenie działalności oraz świadczenie usług medycznych na wysokim poziomie dla wszystkich pacjentów szpitala, a przede wszystkim dla mieszkańców Powiatu Przasnyskiego — zapewnia Zbigniew Makowski, który w swojej codziennej pracy zamierza kierować się maksymą Richarda Bransona „Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o twoich klientów”.

 

Propozycje istotnych zmian w funkcjonowaniu szpitala mają być wprowadzane w ścisłej współpracy z organem prowadzącym, kadrą kierowniczą szpitala i po konsultacjach z przedstawicielami związków zawodowych, działających na terenie placówki.

– Niezwykle ważna będzie dla mnie również opinia Rady Społecznej działającej przy SPZZOZ w Przasnyszu jako organu doradczego. Uważam, że właściwa współpraca zawsze przynosi wartość dodaną — podsumowuje.

Stosunek pracy lub kontrakt z dyrektorem SPZZOZ nawiązuje się na 6 lat.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
Edward
11 miesięcy temu

Ambitnie, oby to coś pomogło

Witek
Witek
11 miesięcy temu

Mimo pełnego Szacunku do Pana to jak czytam te palny to już dziś wiem że nie ma Pan zielonego pojęcia i nie uda się Panu zrealizować tych założeń. Ochrona zdrowia i współpraca z NFZ oraz MZ to wysoka półka świadczeń, żaden marketing – to jedno a drugie zarządzanie personelem medycznym w tym lekarzami, to coś w porównaniu do Syzyfowej Pracy. Powodzenia !

Wiktoria
Wiktoria
11 miesięcy temu

Fragment teorii przepisanej z podręcznika, starego podręcznika, nie przystającego już do realiów. Lepiej było nie publikować bo to kompromitacja zamiast uspokojenia nastrojów społecznych.

Henryk
Henryk
11 miesięcy temu

Za pół roku będzie widać postępy co pozytywnego powstanie w szpitalu pod potrzeby pacjentów

Jacus
Jacus
11 miesięcy temu

To jest tak źle ze szpitalem?! Niedawno na info poprzedni dyrektor chwalił się, że jest tak dobrze. Nawet jakąś nagrodę dostał zanim wyleciał, tzn. zrezygnował.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
11 miesięcy temu

Jak może zostać dyrektorem człowiek który nie ma żadnego pojęcia o szpitalu, o jego prowadzeniu a co lepsze nie ma wykształcenia w tym kierunku? Teraz to ręka rękę myje na to wychodzi. Znajomosci dobre wystarcza to i posada dobra (bez szkoły) się znajdzie.

Oburzony
Oburzony
11 miesięcy temu

Osobiście jestem za likwidacja płatnego parkowania przy szpitalu, to nonsens…
Jak obawiają się pracownicy, że nie beda mieli gdzie parkować to wydzielić parking dla pracowników, zrobić szlaban i utrzymać karty… Ale oczywiście darmowe.. Bo płacenie za parking żeby przyjechać do pracy to… Słabe…

Podjazd dla niepełnosprawnych z przodu szpitala też jest porażka, po deszczu, albo w zimę kule się rozjeżdżają… Te płytki to chyba nie są na takie podjazdy…

No i winda przy rejestracji – lata świętności ma już chyba za sobą..

Kazio
Kazio
11 miesięcy temu

Dziwna wypowiedź, że na wysokim poziomie będą hospitalizowani pacjenci przede wszystkim z Powiatu Przasnyskiego …ale i wszyscy. I co oznacza wysoki poziom wg dyrektora? Jaki poziom był dotychczas?