Znamy pierwsze plany nowego dyrektora szpitala Zbigniewa Makowskiego

W środę, 7 grudnia podano informację, że dyrektorem Szpitala im. dra Wojciecha Oczko w Przasnyszu został Zbigniew Makowski. Kandydaci, którzy ubiegali się o stanowisko musieli zaprezentować plan działań w celu poprawy kondycji finansowej SPZZOZ w Przasnyszu. Wiemy, jakie plany ma nowo wybrany dyrektor.

 

Na początek Zbigniew Makowski planuje zlecenie opracowania nowego Programu Naprawczego SPZZOZ w Przasnyszu, uwzględniającego zarówno zrealizowane zalecenia z obecnie obowiązującego programu, jak i rosnącą inflację, biorąc pod uwagę m.in. ceny energii elektrycznej, ogrzewania, wody, leków, usług.

Kolejnym krokiem będzie powołanie zespołów zadaniowych ds. analizy zawartych umów z wykonawcami usług oraz kontraktów z NFZ, które gdy będzie to możliwe, wynegocjują nowe, lepsze warunki.

W planach jest także „przeprowadzenie analizy potencjalnych korzyści finansowych po ewentualnym przystąpieniu szpitala do grupy zakupowej. Jeżeli konsolidacja zakupów szpitalnych zagwarantuje oszczędności, to SP ZZOZ w Przasnyszu przystąpi do grupy zakupowej konsolidującej zakup energii elektrycznej, leków, sprzętu medycznego i artykułów medycznych. Korzyści ze skonsolidowanych zakupów to oszczędności dla szpitala, mogące wynieść kilkanaście lub więcej procent” – czytamy.

 

Zbigniew Makowski planuje również utworzenie zespołu zadaniowego, mającego na celu monitoring pozyskiwania środków zewnętrznych na działalność szpitala i przygotowywanie wniosków o dofinansowanie przez instytucje państwowe, samorządowe i osoby prywatne.

„Kierownictwo szpitala, co najmniej raz na pół roku – podczas narad – będzie dokonywało analizy porównawczej funkcjonowania placówki z podobnymi podmiotami, z zastosowaniem benchmarkingu. Dzięki porównaniu wyników finansowych, możliwe będzie wykorzystywanie najlepszych wzorców na zasadzie wymiany doświadczeń” – informuje Zbigniew Makowski.

Dyrektor wraz z kadrą, przynajmniej raz na kwartał, oszacuje rozliczenie kontraktów z NFZ w poszczególnych oddziałach, dokona przeglądu kontraktu oraz stanu jego wykorzystania. W razie przekroczenia, dyrektor będzie podejmował kroki, w celu negocjacji rozliczenia z NFZ.

– Podstawą działalności każdej organizacji lub zakładu pracy są ludzie, którzy je tworzą, dlatego tak kluczowa jest komunikacja. Jeśli popatrzymy na elementy tzw. wielkiej czwórki, czyli: planowanie, organizowanie, rozliczanie i motywowanie, to mimo wszystko spójnikiem całości jest komunikacja. Wprowadzenie i zrealizowanie powyższej koncepcji zapewni Szpitalowi im. dra Wojciecha Oczko w Przasnyszu prowadzenie działalności oraz świadczenie usług medycznych na wysokim poziomie dla wszystkich pacjentów szpitala, a przede wszystkim dla mieszkańców Powiatu Przasnyskiego — zapewnia Zbigniew Makowski, który w swojej codziennej pracy zamierza kierować się maksymą Richarda Bransona „Jeśli zadbasz o swoich pracowników, oni zatroszczą się o twoich klientów”.

 

Propozycje istotnych zmian w funkcjonowaniu szpitala mają być wprowadzane w ścisłej współpracy z organem prowadzącym, kadrą kierowniczą szpitala i po konsultacjach z przedstawicielami związków zawodowych, działających na terenie placówki.

– Niezwykle ważna będzie dla mnie również opinia Rady Społecznej działającej przy SPZZOZ w Przasnyszu jako organu doradczego. Uważam, że właściwa współpraca zawsze przynosi wartość dodaną — podsumowuje.

Stosunek pracy lub kontrakt z dyrektorem SPZZOZ nawiązuje się na 6 lat.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edward
Edward
6 miesięcy temu

Ambitnie, oby to coś pomogło

Witek
Witek
6 miesięcy temu

Mimo pełnego Szacunku do Pana to jak czytam te palny to już dziś wiem że nie ma Pan zielonego pojęcia i nie uda się Panu zrealizować tych założeń. Ochrona zdrowia i współpraca z NFZ oraz MZ to wysoka półka świadczeń, żaden marketing – to jedno a drugie zarządzanie personelem medycznym w tym lekarzami, to coś w porównaniu do Syzyfowej Pracy. Powodzenia !

Wiktoria
Wiktoria
6 miesięcy temu

Fragment teorii przepisanej z podręcznika, starego podręcznika, nie przystającego już do realiów. Lepiej było nie publikować bo to kompromitacja zamiast uspokojenia nastrojów społecznych.

Henryk
Henryk
6 miesięcy temu

Za pół roku będzie widać postępy co pozytywnego powstanie w szpitalu pod potrzeby pacjentów

Jacus
Jacus
6 miesięcy temu

To jest tak źle ze szpitalem?! Niedawno na info poprzedni dyrektor chwalił się, że jest tak dobrze. Nawet jakąś nagrodę dostał zanim wyleciał, tzn. zrezygnował.

Przasnyszanin
Przasnyszanin
6 miesięcy temu

Jak może zostać dyrektorem człowiek który nie ma żadnego pojęcia o szpitalu, o jego prowadzeniu a co lepsze nie ma wykształcenia w tym kierunku? Teraz to ręka rękę myje na to wychodzi. Znajomosci dobre wystarcza to i posada dobra (bez szkoły) się znajdzie.

Oburzony
Oburzony
6 miesięcy temu

Osobiście jestem za likwidacja płatnego parkowania przy szpitalu, to nonsens…
Jak obawiają się pracownicy, że nie beda mieli gdzie parkować to wydzielić parking dla pracowników, zrobić szlaban i utrzymać karty… Ale oczywiście darmowe.. Bo płacenie za parking żeby przyjechać do pracy to… Słabe…

Podjazd dla niepełnosprawnych z przodu szpitala też jest porażka, po deszczu, albo w zimę kule się rozjeżdżają… Te płytki to chyba nie są na takie podjazdy…

No i winda przy rejestracji – lata świętności ma już chyba za sobą..

Kazio
Kazio
6 miesięcy temu

Dziwna wypowiedź, że na wysokim poziomie będą hospitalizowani pacjenci przede wszystkim z Powiatu Przasnyskiego …ale i wszyscy. I co oznacza wysoki poziom wg dyrektora? Jaki poziom był dotychczas?