Znamy brzmienie oficjalnego hejnału miasta Przasnysz. Nie wszystkim się podoba [VIDEO]

Podczas poniedziałkowej sesji, 27 czerwca 2022 r., Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia hejnału miasta Przasnysz oraz zasad jego użytkowania. Oficjalnym hejnałem grodu nad Węgierką jest trwający 53-sekundy utwór muzyczny, składający się z trzech ważnych dla historii Przasnysza melodii. Radni nie byli jednomyślni.

 

Większością głosów uchwalono, że hejnałem Przasnysza jest utwór muzyczny, którego autorem jest Edmund Zdanowski. Hejnał jako dobro osobiste oraz jako utwór podlega ochronie prawnej i będzie odtwarzany publicznie z budynku Ratusza Miejskiego przy ul. Rynek 1, codziennie, o godzinie 12.00, w sposób automatyczny z zapisu cyfrowego, przy pomocy urządzeń emitujących dźwięk. Radni uchwalili ponadto, że hejnał może być wykonany na żywo podczas uroczystości organizowanych przez organy Miasta Przasnysz, a także przez miejskie jednostki organizacyjne. Wykorzystanie hejnału przez inne podmioty i w innych okolicznościach, wymaga pisemnej zgody Burmistrza Przasnysza.

Jak udało nam się dowiedzieć w Muzeum Historycznym, pierwsza część hejnału odnosi się do patrona Przasnysza – św. Stanisława Kostki. Są to dźwięki pieśni do słów „Wejrzyj z niebios dziś łaskawie na nas święty Stanisławie”. Druga część hejnału upamiętnia ofiary II wojny światowej, i jest to fragment piosenki partyzanckiej z przełomu 1942–1943 „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”. Nawiązaniem do współczesności jest końcowy fragment „Przasnyskiego Walca” autorstwa Edmunda Zdanowskiego, a melodia hejnału skrywa słowa „…i przypomnisz swą młodość, najpiękniejsze swe lata spędzone w twoim Przasnyszu”.

 

– To duża duma dla miasta Przasnysz, że taki hejnał będziemy mogli odgrywać każdego dnia o godzinie 12.00 na naszym ratuszu. Miałem przyjemność być obecny podczas nagrywania hejnału i chciałbym podziękować pracownikom Muzeum Historycznego za ten pomysł i jego realizację – przekazał podczas sesji burmistrz Łukasz Chrostowski, wyrażając nadzieję, że hejnał pozostanie symbolem Przasnysza „na wieki wieków”.

 

Historyczny moment dla miasta

Uwagi do hymnu zgłosił radny Maciej Smoliński, który chciał wiedzieć, czy pozostali radni też są zdania, że hejnał jest smutny, a może zbyt poważny.

– Czy on jest jeszcze do zmiany? – dopytywał.

Burmistrz odpowiedział, że hejnał powstał na podstawie trzech ważnych dla miasta utworów, wybranych przez historyków.

– Owszem, hejnał jest poważny i taki być powinien. Chyba nie chodzi o to, aby był wesoły, ale o to by nawiązywał do tradycji miasta Przasnysz – argumentował włodarz.

– Może dotyczy to smutnego okresu naszego miasta i dlatego jest taki? – nie dał za wygraną radny Smoliński, pytając o możliwość zmiany hejnału.

Wyniki głosowania przedstawiły się następująco: Za ustanowieniem hejnału w zaproponowanym kształcie głosowało 7 radnych, 6 radnych nie miało zdania, wstrzymując się od głosu. 1 radny – Maciej Smoliński – był przeciwny podjęciu uchwały.

 

Już po zatwierdzeniu uchwały zwróciliśmy się do burmistrza z prośbą o komentarz, dotyczący dość zaskakującej, bo niejednomyślnej decyzji.

– Nie do końca rozumiem decyzję niektórych radnych. Argument, że hejnał jest smutny, delikatnie mówiąc, jest mało profesjonalny. Hejnał zawsze nawiązuje do ważnych momentów historii miasta. Autor w 53-sekundowej melodii ujął wszystko, co najważniejsze dla Przasnysza – patrona, ciężkie oblicze wojny i melodię, która znają wszyscy mieszkańcy. Jestem pełen uznania dla jego pracy – powiedział Łukasz Chrostowski.

Uchwala w sprawie zatwierdzenia hejnału miasta Przasnysz wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

 

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 miesiąc temu

Ale się burmistrz spuszył. Nie wszystkim musi się podobać. Tak jak i wasz pomnik i krzaczki na rynku.

Buhold
Buhold
1 miesiąc temu
Reply to  Michal

Hymn jest duzo lepszy niz ten smutasny z wiezy mariackiej w Krakowie, ktory juz na zawsze bedzie sie kojarzyl z nuda i szaroscia w prl. Puszczali go polskim radio do znudzenia zawsze za prl a moze i do dzis?? Tyle ze ten nasz planowany przasnyski nie ma zadnego umocowania historycznego kiedy takie hejnaly powstawaly i funkcjonowaly w sredniowieczu ,Zegarkow niektorzy wtedy nie mieli i pore obiadu lanczu mozna bylo ustalac. Funkcjonalnego i turystycznego celu chyba tez dzisiaj aniw przyszlosci nie znajdzie. Dla porownania niowoczesny sygnal-hejnal czy jak kto woli 'chime’ z lotniska de Goula youtube.com/watch?v=ABxyoNXQu5U Sound announcement Paris Charles De… Czytaj więcej »

Król disco
Król disco
1 miesiąc temu

Ja proponuję na melodię „święta święta święta święta wupezet”.

Hgj
Hgj
1 miesiąc temu

Po jaki grom nam hejnał. Ludzie brak wam rzeczy którymi powinniście się zająć. No tak burmistrz tylko tym się zajmuje. Głupoty

Konowal
Konowal
1 miesiąc temu
Reply to  Hgj

Będzie mógł wyrażać zgodę na odtwarzanie

merek
merek
1 miesiąc temu

rosyjska piesn zalobna..co za glab to zrobil

Bolek
Bolek
1 miesiąc temu

W innym stanie postrzegania rzeczywistości. Narkotyki powodują utratę wagi i zdolność logicznego myślenia
..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

1😱😱😱😱😱😱😱😱

😱😱😱😱😱😱😱😱
😱😱😱😱😱😱😱😱
1 miesiąc temu

😱😱😱😱😱😱😱😱

youtube.com/watch?v=V9nTMs6QeUs

POlszewiki jadą

😱😱😱😱😱😱😱😱

karol
karol
1 miesiąc temu

Ja pied@ole czy w tym pseudo mieście brak hejnału jest najważniejszą sprawą.No tak była kiedyś sprawa blokowania przez smieciarki Grażyny wiozące swoich Brajanków do szkoły.

Amator
Amator
1 miesiąc temu

Kto wykonał aranż? Jest do bani.

Porost
Porost
1 miesiąc temu

Ta ostatnia kadencja…

Josef
Josef
1 miesiąc temu

Rozumiem, że za miesiąc budujemy wieżę a za dwa miesiące szukamy hejnalisty( najlepiej przestrzelonego turecką strzała).

Rec
Rec
1 miesiąc temu

Powinnien być hymn bolszewiki won z Przasnysza

Ait
Ait
1 miesiąc temu

Zawsze hejnał może zniknąć razem z burmistrzem i radnymi bezradnymi

merek
merek
1 miesiąc temu
Reply to  Ait

priorytet na ten moment

Amator
Amator
1 miesiąc temu

Budujemy drugi Kraków?

Arnold
Arnold
1 miesiąc temu

Jakież to wszystko jest śmieszne, na czele z burmistrzem.Szkoda gadać.

Franek
Franek
1 miesiąc temu
Reply to  Arnold

Powiem tak, panie burmistrzu schowaj się pan w swoim gabinecie i nie wychylaj się do końca kadencji (kaska poleci)Potem zaś niech nastąpi vacat na tym stanowisku co najnmniej przez jedną kadencję aby przewietrzyć umysły co niektórych narwańców i kombinatorów.

Mieszkanka
Mieszkanka
1 miesiąc temu
Reply to  Franek

Wcześniejsi się właśnie tak chowali po gabinetach i nic nie robili i też było źle.

Olaf
Olaf
1 miesiąc temu

Jakieś konsultacje? Nic? Nie dziwię się radnym. Wybór między jednym z jednym. Z jednego to można wybierać kartofle z gara!

Mieszkanka
Mieszkanka
1 miesiąc temu

Hejnal do poprawki wzniosły ale smutny jak marsz pogrzebowy jestem zwolenniczką burmistrza więc burmistrz uzdolniony muzycznie niech poprawi 😉

Smutna emerytka
Smutna emerytka
1 miesiąc temu

Popieram Pana radnego co się wypowiedział, w sumie tyle smutków wokół to może jednak coś weselszego zaproponować ? Bo tu odnosi się wrażenie jakby maszerował za trumna.

Smutna emerytka
Smutna emerytka
1 miesiąc temu

A może skończmy ten smutny okres historyczny Przasnysza bo też taka teza padła i weselszym hejnalem wejdźmy w nowa erę dla miasta- tą weselszą.

Smutna emerytka
Smutna emerytka
1 miesiąc temu

Smutno mi jak tankuje samochód, smutno mi jak płace rachunek w sklepie, smutno mi jak kupuje ekogroszek, smutno mi jak widzę wyciąg z banku z niska emerytura dajcie ludziom coś weselszego niż ten smutny hejnal dla pokrzepienia serc w tej smutnej rzeczywistosci.

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Może melodia z reklamy coca coli? Albo motyw muzyczny z filmu? Star Wars?