Znalazł kartę płatniczą. Zakupy zrobił kilkanaście razy

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji zatrzymali 38-letniego mieszkańca Ciechanowa, który używając cudzej karty płatniczej przeprowadził kilkanaście nieautoryzowanych transakcji płatniczych w różnych sklepach.

 

Jak informuje kom. Jolanta Bym, do komendy zgłosiła się kobieta, która zawiadomiła, że w nieznanych okolicznościach, prawdopodobnie w sklepie, utraciła swoją kartę płatniczą. Logując się na swoje konto bankowe zobaczyła jednak, że ktoś wielokrotnie jej użył, robiąc płatności w różnych sklepach.

– Policjanci podjęli czynności mające na celu ustalenie osoby, która w nieuprawniony sposób korzysta z cudzej karty. Tego samego dnia ustalono dane personalne osoby robiącej nieautoryzowane płatności. Był to 38-letni mieszkaniec Ciechanowa. Policjanci podczas przeszukania mieszkania ciechanowianina znaleźli kartę płatniczą należącą do zgłaszającej – wyjaśnia oficer prasowy KPP Ciechanów.

 

Mężczyzna został osadzony w policyjnym areszcie. Następnego dnia funkcjonariusze przedstawili mu zarzuty wykonania transakcji płatniczych przy użyciu znalezionej karty bankomatowej.

Policja przypomina, że płatność kartą zbliżeniową, którą znaleźliśmy jest traktowana w polskim prawie jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze) za co grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności (art. 279 par. 1 kk).

– W przypadku odnalezienia jakichkolwiek dokumentów, czy też kart płatniczych należy przekazać je do wydającego organu. Nie obowiązuje tu powszechnie utarte powiedzenie „znalezione – nie kradzione”. Osoby, które np. zagubiły kartę powinny pamiętać o natychmiastowym powiadomieniu placówki banku i zablokowaniu możliwości dokonywania płatności, co pozwoli uniknąć utraty środków znajdujących się na koncie. Kartę można zastrzec dzwoniąc na bezpłatną infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments