Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Jednorożcu oficjalnie otwarta [FOTO]

W piątek, 4 marca 2022 r. miało miejsce oficjalne otwarcie zmodernizowanej oczyszczalni ścieków przy ul. Zielonej w Jednorożcu. Oczyszczalnia została wyposażona w drugi reaktor, co o 100% zwiększy jej możliwości. W uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli Sekretarz Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik, starosta przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz gospodarz uroczystości – wójt gminy Jednorożec Krzysztof Iwulski.

 

– Oczyszczalnia ścieków w Jednorożcu wymagała modernizacji, ponieważ od 2018 r., kiedy do kanalizacji sanitarnej podłączono miejscowość Drążdżewo Nowe, dobowa ilość ścieków często przekraczała maksymalną wydajność istniejącej infrastruktury, co wiązało się z szeregiem problemów. Z tego powodu konieczna była rozbudowa oczyszczalni i zwiększenie jej przepustowości – informuje starostwo powiatowe w Przasnyszu.

Rozpoczęta wiosną 2021 r. inwestycja, polegająca na rozbudowie oczyszczalni o drugi reaktor, zakończyła się zimą 2021 r. i zwiększyła jej wydajność o 100%. Rozbudowa obiektu nie tylko zaspokaja aktualne potrzeby, ale umożliwi podłączenie do sieci kanalizacyjnej kolejnych miejscowości: Lipa, Obórki, Małowidz i Połoń.

 

Inwestycja pochłonęła 1 574 434,10 zł, z czego 737 519,00 zł stanowiła dotacja celowa z budżetu państwa (rezerwa premiera).

Pozostała część środków – 406 504,07 zł pochodziła z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z przeznaczeniem na samorządowe inwestycje. Środki własne gminy wyniosły 430 411,03 zł i umożliwiły uiszczenie podatku VAT; suma ta, w większości, ulegnie zwrotowi.

 

 

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jamal
Jamal
1 rok temu

Te komputery z monitorem CRT to już po modernizacji? xD

karol
karol
1 rok temu

Co to za otwarcie bez księdza