Zmiany w ochronie zdrowia. Od 2023 roku krótsze kolejki do zakładów opiekuńczo – leczniczych i e-skierowania do sanatoriów

Rok 2023 przyniesie wiele zmian w ochronie zdrowia. NFZ chce skrócić czas oczekiwania w kolejkach do zakładów opiekuńczo – leczniczych, a minister zdrowia wprowadzić e-skierowania do sanatoriów.

 

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadzi zmiany w opiece długoterminowej nad pacjentami. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. Jest to efekt nowelizacji zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju świadczenia pielęgnacyjnego i opiekuńczego w ramach opieki długoterminowej opublikowanego na stronie NFZ z dnia 30 listopada. Zmiany mają dotyczyć przede wszystkim skrócenia kolejek do zakładów opiekuńczo – leczniczych.

 

– Proponowane rozwiązanie ma na celu ograniczenie występowania błędów w sprawozdawczości, polegających na wykazywaniu przez świadczeniodawców pacjentów do rozliczeń, w przypadku, gdy pacjent ten zmarł w szpitalu – informuje NFZ.

Narodowy Fundusz Zdrowia uważa, że uzyskanie informacji o zgonie chorego w czasie jego pobytu w szpitalu może pomóc w przyjęciu kolejnego pacjenta z listy oczekujących, zwiększając tym samym dostępność do świadczeń w przedmiotowym zakresie.

– Zamieszczanie informacji o wypisie lub zgonie pacjenta, który  został skierowany do szpitala, jest więc niezbędne w celu  prawidłowego rozliczenia świadczeń zrealizowanych w zakładzie opiekuńczym, zwłaszcza że Fundusz finansuje rezerwację łóżka w zakładzie opiekuńczym w wysokości 15% wartości osobodnia przez 15 dni pobytu chorego w szpitalu. Dlatego ustalenie terminu powrotu chorego ze szpitala do zakładu leży w gestii zakładu opiekuńczego – argumentuje NFZ.

 

Kolejną z wprowadzanych zmian w służbie zdrowia jest rezygnacja z papierowych skierowań do sanatoriów.

28 listopada opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową. Zgodnie z nim papierowa wersja skierowania zostanie zastąpiona e-skierowaniem, które będzie przekazywane poprzez system informacji medycznej do danego oddziału NFZ, a pacjenci będą informowani, na jakim etapie jest ich sprawa. Taka informacja będzie dostępna poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub wiadomość sms, czy też wiadomość mailową.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments