Zmiany w energetyce — co musisz wiedzieć?

Sytuacja międzynarodowa, która jest efektem wojny na Ukrainie wpłynęła na łańcuchy dostaw paliw w całej Europie. To zaś spowodowało znaczne podniesienie cen. Zmiany na rynku energii są więc nie tylko nieuchronne, ale zachodzą bardzo szybko na całym kontynencie. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, powinieneś śledzić portal energetyczny z newsami, skupiającymi się wokół niej. Dzięki temu na pewno nie umknie Ci nic ważnego i będziesz mieć pełen obraz sytuacji.

 

Jak wygląda polski miks energetyczny?

W Polsce zdecydowana większość energii elektrycznej pochodzi z węgla. Za jego wydobycie i sprzedaż na terenie naszego kraju odpowiada Polska Grupa Górnicza, która zastąpiła nierentowną Kompanię Węglową. Właścicielem tej spółki jest skarb państwa. Węgiel można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego. Firma pracuje nad paliwami, które mają najkorzystniejszy stosunek wydajności energetycznej do ilości produkowanych zanieczyszczeń.

 

Drugim ważnym przedsiębiorstwem, które stanowi filar bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju jest Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka ta zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego, ale również jego importem. Jest to możliwe, dzięki rozgałęzionej sieci przesyłowej.

 

Coraz istotniejsze znaczenie w polskim miksie energetycznym mają także OZE, czyli odnawialne źródła energii. Duże nadzieje pokłada się w farmach wiatrowych, które mają powstać na Bałtyku, ale także fotowoltaice ze względu na zwiększającą się ilość słonecznych dni w ciągu roku.

 

Jaka przyszłość czeka polską energetykę?

Kierunek zmian i ich tempo relacjonują portale energetyczne. Warto być na bieżąco, ponieważ tematyka jest nie tylko fascynująca, ale ma bezpośredni wpływ na jakość codziennego życia. Dobrej jakości portal informacyjny umożliwia zrozumienie złożoności zagadnień związanych z produkcją i dystrybucją energii, bez której cała reszta gospodarki nie mogłaby istnieć. Ilość czynników, które mają wpływ na sposób funkcjonowania rynku energii jest bardzo duża, a polityka to tylko jeden z nich.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Boguś
Boguś
1 rok temu

Tymczasem słynne „sankcje”: „Europa zwiększa import rosyjskiego LNG po tym, jak ograniczone zostały dostawy gazociągowe od Gazpromu. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2022 r. UE zwiększyła import rosyjskiego LNG do 15 mld metrów sześciennych – poinformował przedstawiciel Komisji Europejskiej Tim McPhee.”