Zmiany w emeryturach rolniczych już od 15 czerwca

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 czerwca 2022 roku Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przedstawili zmiany związane z emeryturą dla rolników.

 

W czwartek, 2 czerwca wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że w ramach „realizacji sprawiedliwości dziejowej” od 15 czerwca 2022 roku emerytury rolnicze będą przyznawane na nowych zasadach.

– Rolnicy będą mogli przechodzić na emeryturę bez przekazywania gospodarstwa rolnego – informuje Kowalczyk.

31 maja w Dzienniku Ustaw opublikowano znowelizowaną ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Według nowych przepisów rolnicy, którzy przejdą na emeryturę, aby otrzymać świadczenie w pełnej wysokości, nie będą musieli przerywać prowadzenia swojej działalności rolniczej. Do chwili obecnej rolnik, w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, aby uzyskać emeryturę musiał rezygnować z prowadzenia swojego gospodarstwa.

 

– Ustawa wchodzi w życie 15 czerwca, czyli już od 15 czerwca rolnicy będą mogli składać wnioski o emeryturę, jeśli ukończyli wiek emerytalny, 65 lat w przypadku mężczyzn i 60 lat kobiet, nie musząc przekazywać gospodarstwa i przerywać pracy w gospodarstwie – dodaje wicepremier.

Dodatkowo praca rolnika, który będzie emerytem nie będzie się wiązała z odprowadzaniem dodatkowej składki na ubezpieczenie emerytalne.

– Mam nadzieję, że to pozwoli na dodatkowe źródła dochodów rolników, szczególnie dla tych, którzy nie mają następców albo następcy nie są zainteresowani prowadzeniem gospodarstwa, aby to gospodarstwo nie leżało odłogiem, ale też jako dodatkowe źródło dochodów do emerytury rolniczej – dodał Kowalczyk.

 

Aleksandra Hadzik, prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dodała, że pierwsze pełne świadczenie zostanie wypłacone 25 czerwca. Świadczenia przygotowane do wypłaty 10 i 15 czerwca zostaną wypłacone w obecnej kwocie, a pod koniec miesiąca rolnicy otrzymają wyrównanie.

To jednak nie wszystko z wprowadzanych zmian. Będą one także dotyczyć osób uprawnionych do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie. Prawo do renty będzie przysługiwało ubezpieczonym całkowicie niezdolnym do pracy w gospodarstwie w przypadku, gdy posiadają przynajmniej 25-letni staż ubezpieczenia emerytalno-rentowego.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
1 rok temu

Trzeba przed kolejnymi wyborami do parlamentu kupić pisowski-wiejski elektorat. Jak widać 13 i 14 emerytura nie wystarczy na kupno jednej tony węgla na zimę. Chrust w lasach można zbierać, ale odpłatnie.

Łukasz
Łukasz
1 rok temu

A co gdy będę mieć 7 lat ubezpieczenia z KRUS ? Będę płacić i nic nie dostanę ? Czy można jakoś do zusu się ubezpieczyć bo mam w zusie około 12 lat przepracowanych