Zmiany w egzaminach maturalnych od 2023 roku

Od 2023 roku egzamin maturalny odbędzie się w nowej odsłonie. Przez pierwsze dwa lata materiał zostanie okrojony ze względu na fakt, że uczniowie uczyli się w czasie pandemii koronawirusa.

 

Trwają egzaminy maturalne. Tymczasem wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski w Radiu ZET poinformował o zmianach w sposobie przeprowadzania matury, jakie nastąpią już od przyszłego roku. Zmiany zaplanowano w związku z wydłużeniem nauki w liceum do czterech lat i pięciu w technikach (po likwidacji gimnazjum – red.).

Dotychczas matura z języka polskiego na poziomie podstawowym trwała 170 minut. Od 2023 roku ten czas zostanie wydłużony na poziomie podstawowym do 240 minut, a na rozszerzonym do 210 minut. Egzamin z matematyki na dwóch poziomach będzie trwał 180 minut. Matura z języka mniejszości narodowej i języka mniejszości etnicznej, lub z języka regionalnego będzie trwała 210 minut.

 

Na napisanie egzaminu z języka angielskiego maturzyści będą mieli 120 i 150 minut, w zależności od jego poziomu, czyli tyle samo czasu, ile dotychczas. Od następnego roku do zdania egzaminów maturalnych na poziomie rozszerzonym obowiązkowe będzie uzyskanie 30% z możliwych do zdobycia punktów. Ma to także dotyczyć egzaminów na poziomie podstawowym. Ministerstwo Edukacji i Nauki wprowadza też obowiązek zdawania co najmniej jednego przedmiotu wybranego przez ucznia na poziomie rozszerzonym.

Zmianie ulegnie również ilość zadań do wykonania z matematyki. Na poziomie podstawowym nie pojawią się zadania za 5 lub 6 punktów, ale pojawi się większa ilość tych, z  możliwością zdobycia jednego lub dwóch punktów. Pojawią się także zadania typu „prawda-fałsz” oraz większa ilość zadań otwartych. Na poziomie rozszerzonym abiturienci zmierzą się tylko z zadaniami otwartymi.

W następnym roku uczniowie klas maturalnych na egzaminie dojrzałości otrzymają dwa arkusze podstawowej matury z języka polskiego. Pierwszy arkusz zostanie podzielony na dwie części. Będzie dotyczył języka polskiego w użyciu oraz testu historyczno-literackiego.

 

W drugim arkuszu pojawi się wypracowanie na wybrany temat. Uczniowie będą musieli napisać tekst, który będzie miał minimum 400 słów, z uwzględnieniem dwóch utworów literackich oraz dwa konteksty, takie jak biograficzne, kulturowe, polityczne, a także społeczne i historyczne.

W Internecie pojawiło się wiele uwag dotyczących nauki w szkole w czasie pandemii, które zostały rozpatrzone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

j.b.

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
A Antoni
A Antoni
2 lat temu

Bardzo dobrze niech matura będzie w końcu maturą bo teraz jest to śmiech szkoda pieniędzy państwa na t głupkowate egzaminy które nic nie wnoszą a tylko ośmieszają Polaków Magda lambuena być matura nie dla każdego tak jak i studia dawniej jak skończył technikum to zostawał mistrzem na produkcji a dzisiaj jak kończę studia to nic nie umie mniej niż po zawodówce

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
odpowiada  A Antoni

A Ty napisałeś 61 słów bez ani jednego znaku interpunkcyjnego. Obstawiam więc że nawet zawodówki nie skończyłeś.

Nastka
Nastka
2 lat temu

300 słów w wypracowaniu jak już