Zmiany w dodatku węglowym. Gminy zgłosiły postulaty

W związku z licznymi próbami wyłudzenia dodatków węglowych, samorządy zgłosiły do rządu swoje postulaty. Ustawa będzie uszczelniona.

 

Będą zmiany w ustawie o dodatku węglowym. Rząd chce w ten sposób ukrócić próby wyłudzenia przez obywateli dopłat. To reakcja, na sygnały przekazywane przez gminy, które przyjmują wnioski.

 

Jeden adres – jeden dodatek węglowy

Największym problemem, z jakim borykają się samorządy w związku z przyznaniem dodatków węglowych to próby uzyskania więcej niż jednej dopłaty na jedno gospodarstwo domowe. Tego typu próby wyłudzenia pieniędzy będą wiązały się ze wzrostem kosztów całej operacji, która na początku była szacowana na około 11,5 mld złotych.

 

Gminy zgłaszając swoje postulaty zwróciły uwagę na zbyt krótki czas od złożenia wniosku do wypłaty dodatku. Obecnie wynosi 30 dni. Nowa propozycja to dwa miesiące od dnia złożenia wniosku.

Drugi postulat to jeden adres zamieszkania równa się jeden dodatek. Oznacza to, że jeśli pod jednym adresem zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, to będzie im przysługiwał jeden dodatek węglowy. Jeśli okaże się, że złożonych będzie kilka wniosków, to w ramach tego adresu zostanie on przyznany dla wnioskodawcy, który złożył wniosek jako pierwszy.

 

Gminy będą przeprowadzać wywiady środowiskowe

W związku z tym, że wraz z dopłatami pojawiło się wiele wątpliwości w weryfikacji, gmina będzie mogła przeprowadzić wywiad środowiskowy.

 

Dzięki temu urzędnik porówna dane, które są przedstawione w deklaracji śmieciowej, wniosku o dodatek osłonowy  oraz w innych oświadczeniach. Możliwa będzie także weryfikacja danych zgromadzonych w rejestrze PESEL, a także rejestrze mieszkańców. W razie wątpliwości w trakcie weryfikacji dokumentów i danych urzędnik będzie mógł udać się do miejsca zamieszkania wnioskodawcy, aby przeprowadzić wywiad środowiskowy.

Kolejnym postulatem jest ukrócenie procederu aktualizacji wcześniej złożonych wniosków w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Dodatkowo pojawi się informacja, że dodatek węglowy nie będzie przysługiwał tym gospodarstwom domowym, które korzystają z dopłat na inne paliwa.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtuś
Wojtuś
1 miesiąc temu

Przy okazji samorządy mają teraz biało na czarnym ile osób zamieszkuje w danym gospodarstwie i mogą zweryfikować ile osób płaci za śmieci a ile osób się ukrywa przed płaceniem. Dotyczy się całej gminy Jednorożec. 12 osób w gospodarstwie a płatnosc do gminy tylko za 4 osoby—to jest też wyludzenie🤔🤔🤔

jana
jana
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtuś

Ma Pan rację.

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtuś

A potem przez takich my wszyscy dopłacamy do interesu bo się budżet nie spina. Nazywajmy rzeczy po imieniu to jest kradzież z naszych kieszeni.

Amator
Amator
1 miesiąc temu
Reply to  Wojtuś

Przy węglowym jak kogoś nie wpiszesz to nie zmienia wysokości wypłaty więc pewnie nie wpisali. Poza tym gmina nie może tych informacji wykorzystać do innych celów.

Ait
Ait
29 dni temu
Reply to  Wojtuś

Nie ma szans weryfikacji opłat za śmieci gdyż mieszkańcy musieliby złożyć kolejną deklarację, gdyby urzędnicy sami mogli zweryfikować takie rzeczy to wypłacili by dodatek węglowy na podstawie zgłoszeń źródeł ogrzewania.

Aga
Aga
1 miesiąc temu

Przede wszystkim to niech nie dają dodatku węglowego tym co kupili tani węgiel na pgg. Sąsiadka kupiła 5 taniego węgla co jej starczy na 1,5 sezonu grzewczego i dostanie jeszcze dopłatę od państwa 3 tyś. I śmieję się, że obecna zima jest dla niej tańsza niż poprzednia, ponieważ ekogroszek kosztował ją 2 tyś.

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Aga

To idź ją jeszcze podpier*dol do urzędu z imienia i nazwiska. Tylko myślisz żeby inni mieli mniej bo gdyby to karta się odwróciła i ty była byś w takiej sytuacji jak twoja sąsiadka to zacierała byś te swoje rączki i śmiała byś się innym w twarz mając ich sytuacje w dupie. Wybrać rząd to się potrafiło bo dawali 500+ a teraz to płacz i lament jak to mi źle i nie dobrze bo inni mają łeb na karku i potrafią kombinować. Każdy orze jak może a cały ten dodatek węglowy będzie nam się odbijał bardzo długo tak samo jak 500+,… Czytaj więcej »

Antoni
Antoni
1 miesiąc temu
Reply to  Syn Zenka

„Każdy orze jak może” taa? a jak każą wydawać Żydów to też ich zadenuncjujesz? żeby zgarnąć kilka marek?

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Antoni

Człowieku wiesz co to sarkazm? Jak nie kumasz to wracaj do szkoły.

Darek
Darek
1 miesiąc temu
Reply to  Antoni

Żydzi to się sami wydawali .mało w tych jugedammtach wysłali swoich na śmierć żeby tylko własną dupę uratować co i tak by im nie pomogło.maja szczęście że byli w polsce.gdyby było na odwrót to wszystkie żydy by nas wydawały,tak samo jak ukry

Elcia
Elcia
1 miesiąc temu
Reply to  Syn Zenka

Większej bzdury nie słyszałam. Co ma piernik do wiatraka?

Marta
Marta
1 miesiąc temu
Reply to  Syn Zenka

Nikt nie musi jej pod…rdalać bo we wniosku o dodatek jest na końcu klauzula mówiąca o tym że jeśli ktoś kupił weguel ( opał) w takiej formie to nie powinien składać o dodatek .
Dokładnie to w innej formie pisze ale to o to chodzi więc niech się nie ździwi jak sami ją wychaczą

Syn Zenka
Syn Zenka
1 miesiąc temu
Reply to  Marta

Tyż prowda

Ela
Ela
1 miesiąc temu

Tak wszystko przeliczacie tylko zapomnieliscie rozliczyć rądowców.

Robert
Robert
1 miesiąc temu

Wyłudzeń hehe. Ci nieudacznicy żadnej ustawy nie umieją napisać tylko wiecznie poprawki. Wystarczyło by zmniejszyć 0datek VAT na węgiel i było by utrzciwiev a nie cudować ale słabe propagandowo

Dorota
Dorota
1 miesiąc temu

A w jednym budynku dwa gospodarstwa, dwa piece, grzeją się oddzielnie i też jeden dodatek? To nie jest sprawiedliwe.

Julian
Julian
1 miesiąc temu
Reply to  Dorota

Prawo nie działa wstecz.

Marta
Marta
1 miesiąc temu
Reply to  Dorota

Jak składali oddzielnie CEEB i oddzielnie płacą za prąd i naprawdę gospodarują to dostaną obydwa

Gość
Gość
1 miesiąc temu

Niedawno był obowiązkowy NSP, gdzie trzeba było zaznaczyć z jakiego źródła ciepła korzystamy, więc tak trudno to sprawdzić naszym urzędnikom?Dla mnie to po prostu przedłużenie w czasie z wypłatami,bo nie chce się nikomu z góry myśleć.

Agata
Agata
1 miesiąc temu

A co to za różnica czy ktoś kupił węgiel w pgg i tak go musiał kupic i wydać pieniądze

Giga
Giga
1 miesiąc temu

Jeden adres,jeden dodatek….a jak pod jednym adresem mieszkają dwie rodziny? Mieszkanie na dole zajmują rodzice,a mieszkanie na górze syn z rodziną wspólny piec ok 5,5 tony na okres grzewczy – zakup po 3 tony każda rodzina tj prawie 9500 zł na rodzinę to jeden dodatek będzie sprawiedliwy?

Antoni
Antoni
1 miesiąc temu
Reply to  Giga

złożyłeś wg obowiązujących przepisów. ułomnych ale takie były. wiec dostaniesz bo prawo nie działa wstecz. nawet prawo pisane na kolanie przez durno matołki

Marta
Marta
1 miesiąc temu
Reply to  Giga

Jak składałeś jedna deklaracje Ceeb to dostaniesz 1 dodatek węglowy

Rob
Rob
1 miesiąc temu

Ludzie nie dajcie się podpuszczać,,,, te niektóre komentarze to pisane są przez trole sponsorowane przez OPOZYCJĘ na chwałę Putinowi…..

Beata
Beata
1 miesiąc temu

Moim zdaniem, ludzie chcą się pożywić darmowych pieniędzy, ale taki szary człowiek, który nie ma za co kupić opału, będzie marznal, bo zmienił się termin wypłaty. Ludzie, opanujcie się, nie tędy droga. Ale z was egoiści Powinna być wypłata w ciągu 3 dni, jeżeli jest złożony wniosek na jeden adres. Nie powinni inni cierpieć.

Ela
Ela
1 miesiąc temu

A co mają śmieci do wypłaty za węgiel? Śmieci nikt nie weryfikował bo tu nawet dzieci już nie mieszkający widnieją od lat Tego nie powinni nawet pod uwagę brać Każdy płaci podatki do gminy i wiadomo ile jest
gospodarstw A co z tego że pod jednym adresem .Nie każdego stać aby kupił sobie mieszkanie Mieszkają w jednym domu ale mają odrębne gospodarstwa i większy dom też więcej opału potrzebuje A mają też dwa piece dwa oddzielne piece i co jeden dodatek ? To chore jest

Ira
Ira
1 miesiąc temu

Co wy pie….cię , ludzie pisali w wnioski bo ustawa im na to żezwalała. Żadne wyłudzenia ,to rząd spiepszył ustawę a teraz zwala winę na obywateli. Co nie jest zabronione jest zawsze dozwolone

Ela
Ela
1 miesiąc temu

Pod jednym adresem mieszkają 2 rodziny ,dwa osobne źródła ciepła .Ja nie dostanę dodatku ,bo mój sąsiad złożył deklaracje jako pierwszy .To jest chore !!!!Dwie różne rodziny ,dwa osobne wejścia ,dwa różne gospodarstwa pod jednym adresem…..brak mi słów ….

Roman
Roman
1 miesiąc temu

Klituś Bajtus. Pieprzenie głupot wszystko po to żeby dodatku nie dać. A ponoć już są oszustwa?. Proszę podać chociaż jednego obywatela, który już otrzymał na konto 3 tys zł. Gebelsowska propaganda

Marta
Marta
1 miesiąc temu

I bardzo dobrze co niektórzy nachapać się nie mogą.
U nas ci co najbardziej narzekają na rządzących pierwsi polecieli składać i odrazu kombinowali jak poskładać żeby więcej mieć na gospodarstwo. Ci co kombinowali z CEEB żeby zmieniać deklaracje powinni dostać konkretną grzywnę za składanie fałszywych zeznań