Zmiany programowe w szkołach. Gry komputerowe jako treści rekomendowane

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało pierwsze z trzech rozporządzeń Ministra Edukacji i Nauki zmieniające podstawy programowe w szkołach publicznych. Na publikację czekają kolejne dwa dokumenty.

 

Pierwsze z trzech rozporządzeń Ministra Edukacji i Nauki, które właśnie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw dotyczy przedmiotu biznes i zarządzanie, który zastąpi począwszy od roku szkolnego 2023/2024 w szkołach ponadpodstawowych (liceum ogólnokształcącym, technikum i branżowej szkole I stopnia) podstawy przedsiębiorczości (w wymiarze 2 godzin tygodniowo). Przedmiot będzie również możliwy do realizacji w liceum ogólnokształcącym i technikum w zakresie rozszerzonym (do wyboru przez uczniów w wymiarze ośmiu godzin tygodniowo w cyklu kształcenia).

W konsekwencji absolwenci liceum ogólnokształcącego (od roku szkolnego 2026/2027) i technikum (rok później) będą mogli przystąpić do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Biznes i zarządzanie w liceum ogólnokształcącym i technikum będzie realizowany w klasach I i II (tu jednak przewidziano elastyczność dla dyrektorów szkół przy zachowaniu obowiązkowego wymiaru godzin).

 

Na publikację czekają jeszcze dwa dokumenty. Jeden dotyczy rozszerzenie treści nauczania na przedmiocie technika o kwestie związanych z wychowaniem komunikacyjnym i bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Zmieniona podstawa będzie obowiązywać od roku szkolnego 2023/2024 w klasie IV szkoły podstawowej, w kolejnych latach – sukcesywnie w klasie V i klasie VI. W dokumencie wpisano również możliwość nauki łacińskiego jako drugiego języka obcego począwszy od klasy VII szkoły podstawowej i w szkołach ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącym i technikum.

Kolejny dokument uzupełnienia podstawę programową języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum o zalecane gry o walorach edukacyjnych: „This War of Mine” (11BitStudios), „Gra Szyfrów” (Instytut Pamięci Narodowej). Gry te są dostępne bezpłatnie m.in. za pośrednictwem Zintegrowanej Platformy Edukacyjnej www.zpe.gov.pl.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dyzma
Dyzma
1 rok temu

Po co przedmiot biznes i zarządzanie jak PiS niszczy przedsiębiorców z uporem maniaka.