Zmiana warunków technicznych dotycząca samochodów ciągnących przyczepę

Jak informuje Stacja Kontroli Pojazdów Zespołu Szkół Powiatowych im. mjr H. Sucharskiego w Przasnyszu, w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów z dniem 1 stycznia 2023 r. zniknął zapis, że DMC (dopuszczalna masa całkowita) samochodu ciągnącego przyczepę musi być większa o 33% od DMC przyczepy.

 

Chodzi tu o zestaw (samochodu i przyczepy wyposażonej w hamulec najazdowy), którym można kierować,  posiadając uprawnienia kategorii B+E. Zmiana warunków technicznych w tym zakresie ujednoliciła nasze przepisy z obowiązującym w krajach Unii Europejskiej.

Pomimo, że z dokumentów homologacyjnych wynikało, że np. Audi Q5 o dopuszczalnej masie całkowitej 2200 kg mogło holować przyczepę o DMC 2200 kg, z powodu naszych krajowych przepisów (przelicznika że DMC pojazdu nie może być niższe niż 1,33 DMC przyczepy) do końca zeszłego roku, mogło holować w Polsce przyczepę o DMC do 1650kg.

 

Teraz od 1 stycznia br. takie auto całkiem legalnie będzie mogło holować dwutonową przyczepę do transportu koni, czy przewozu jachtów.

W przyczepie o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony do końca zeszłego roku dopuszczało się hamulec roboczy typu bezwładnościowego (najazdowy) działający co najmniej na jedną oś. Trzeba jednak wiedzieć, że przyczepy sprowadzone i zarejestrowane w Polsce po 1 stycznia tego roku muszą mieć hamulec najazdowy działający na wszystkie koła.

 

ren

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
12 dni temu

Więc co teraz. Czy można w wydziale komunikacji zrobić nowy wpis do dowodu rejestracyjnego w rubryce O1

Tomek
Tomek
12 dni temu
Reply to  Marcin

W artykule brakuje dalszego wyjasnienia że pomimo tego że będzie mógł teraz ciągnąć przyczepe to i tak zobligowany jest do posiadania prawa jazdy kat B+E

Marcin
Marcin
12 dni temu
Reply to  Tomek

Chodziło mi o to czy jest możliwość podniesienia dmc ciągnionej przyczepy z hamulcem( O1) w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Przykład mam auto które ma O1 700kg i przyczepę 750 z hamulcem. Więc wiadomo że nie mogę ją po starych przepisach ciągnąć.

Suzi
Suzi
12 dni temu

Jeśli warunki techniczne oraz masa pojazdu ciągnącego na to pozwalają zawsze tyle ile w dowodzie rejestracyjnym. W tej kwestii nic się nie zmienia, masz w dowodzie 750kg przyczepę, to holujesz maksymalnie tyle i kropka, cudów nie ma. Dodatkową kwestia są uprawnienia, bez uprawnień b+e pozostaje jedynie przyczepa lekka do 750kg. Trudno sobie wyobrazić przewóz przyczepy ciężkiej, laikom bez dodatkowych uprawnień. ;