Zmarła najstarsza mieszkanka gminy Przasnysz

Z głębokim żalem wójt Gminy Przasnysz Grażyna Wróblewska przyjęła informację o śmierci Adolfy Lewandowskiej z Leszna – najstarszej mieszkanki gminy Przasnysz. W czerwcu 2016 roku pani Adolfa świętowała swoje setne urodziny. Jej pogrzeb odbył się w poniedziałek.


Adolfa Lewandowska przyszła na świat 16 czerwca 1916 roku w Lesznie, w rodzinie państwa Karpińskich. Choć miała bardzo liczne starsze rodzeństwo, nie zdążyła nawiązać z nimi bliższych relacji. Jej trzej bracia zostali zamordowani w czasie I wojny światowej przez Niemców; inni bracia i siostry zmarli na skutek chorób, gdy jubilatka była jeszcze w młodym wieku.

W wieku 15 lat pani Adolfa została zmuszona do wyjazdu ze swoich rodzinnych stron do Warszawy. Śmierć matki i trudności z przeżyciem na roli sprawiły, że zaczęła ona szukać pracy w dużym mieście. Tuż przed wojną jednak Adolfa Karpińska wróciła w swoje rodzinne strony.  Dzień 1 września 1939 roku zastał ją w Przasnyszu. Stąd próbowała jeszcze uciekać do Wilna, gdzie mieszkała przez niecały rok; sytuacja wojenna zmusiła ją jednak po raz kolejny do powrotu do swego rodzinnego gniazda.

W 1941 roku poznała swojego przyszłego męża – Henryka Lewandowskiego i jeszcze w tym roku wzięła z nim ślub. Razem przeżyli 40 kolejnych lat i doczekali się dwóch córek, a potem także czworga wnucząt i sześciorga prawnucząt. Po śmierci męża w 1981 roku pani Adolfa przeprowadziła się do jednej z córek, która opiekowała się nią aż do dnia śmierci.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments