Zmarł urodzony pod Przasnyszem biskup senior Jan Gałecki

Jan Gałecki urodził się 18 czerwca 1932 r. w Zalesiu (gmina Krasne), ale swoje kapłaństwo realizował na Ziemiach Zachodnich. Zmarł w wieku 88 lat.

 

Nauki rozpoczął w Niższym Seminarium Duchownym w Słupsku, po czym wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. W 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Nadał mu je bp Teodor Bensch.  W 1972 roku kapłan uzyskał magisterium w Instytucie Teologii Pastoralnej na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytecie Lubelskiego. W 1978 roku uzyskał doktorat nauk filozoficznych.

 

Bp Gałecki należał również do Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu, Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza, Komisji ds. Duszpasterstwa Turystycznego oraz Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. W 2007 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 27 kwietnia w Szczecinie.

Jak podkreśla Katolicka Agencja Informacyjna biskup nigdy nie żałował decyzji o kapłaństwie i zawsze tryskał humorem, bo jak podkreślał, unikał stresu. Nie pozwalał, żeby ktoś go stresował i nikogo nie stresował, dlatego zawsze był taki łagodny i swobodny.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments