Zmarł profesor Jerzy Kłoczowski

W dniu wczorajszym, 2 grudnia 2017r. odszedł profesor Jerzy Kłoczowski. Wybitny polski historyk, senator I kadencji urodzony w Bogdanach Wielkich, gmina Chorzele.

Odszedł Nasz Profesor…

Tak trudno opisać to, co się stało dzisiaj, 2 grudnia. Trzy słowa. Zmarł Jerzy Kłoczowski… Zmarł człowiek, którego oklaskiwały tysiące, czytały dziesiątki tysięcy, szanowały setki. Powstaniec, wybitny mediewista, kawaler Orderu Orła Białego. Dużo by tu można jeszcze wymieniać.

Dla nas jednak pozostanie Naszym Profesorem. Którego poznawaliśmy na ganku jego dworku w Bogdanach Wielkich. Którego mieliśmy okazję słuchać, podziwiać, ale i doświadczać niezwykłej aury emanującej z Jego słów i osobowości. I takiego chcemy Go zapamiętać.

Profesor Jerzy Kłoczowski był także laureatem naszej nagrody – Superprzyjaciela Chorzel. W 2014 roku odebrał ją z naszych rąk. Dodatkową niespodzianką był koncert Grzegorza Turnaua, który przyjął zaproszenie z takiej okazji do Bogdan Wielkich.

Jakże skromniutka to nagroda przy wszystkich zaszczytach, które odbierał za życia. Ale wiemy, że z niej także był dumny.

A my jesteśmy dumni, że wywodził się z naszej ziemi. I był miłośnikiem Bogdan, Chorzel i całej naszej gminy. Małej Ojczyzny w Wielkiej Ojczyźnie, której służył całe życie.

Żegnaj, Profesorze. – czytamy na profilu Towarzystwa Przyjaciół Chorzel.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments