Zmarł ks. prał. Tadeusz Niestępski, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Przasnyszu

Dziś, w wieku 91 lat, zmarł ksiądz prał. mgr Tadeusz Niestępski, wieloletni proboszcz parafii św. Wojciecha w Przasnyszu.

 

Tadeusz Niestępski urodził się 26 lipca 1930 r. w miejscowości Bobino-Grzybki w powiecie makowskim, jako syn Wacława i Władysławy z Poniatowskich.  W 1945 r. wstąpił do gimnazjum w Przasnyszu. W latach 1948-1950 pobierał nauki w Niższym Seminarium Duchownym w Płocku. Po odebraniu seminarium praw placówki państwowej, maturę zdał w 1950 r. jako ekstern w szkole im. Ks. Poniatowskiego w Warszawie.

Od 1950 r. studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Wyświęcony na kapłana 11 lutego 1956 r. przez bpa płockiego Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. W latach 1962-67 proboszcz w Krzynowłodze Małej, następnie (do 1970) w Sannikach i w Dzierzgowie (1970-79). W Krzynowłodze i Dzierzgowie dokonał renowacji kościoła. W okresie Milenium chrztu Polski objęty aktywnym rozpracowaniem SB w ramach akcji pod kryptonimem “Narcyz – 26”.

 

Od 1980 do 1997 r. był proboszczem parafii św. Wojciecha w Przasnyszu. Dał się poznać, jako znakomity gospodarz i duszpasterz. Przeprowadził generalny remont całego budynku świątynnego, dokonując renowacji obrazu, ołtarza, organów. Wielkim nakładem pracy wybudowano dom katechetyczny, który ksiądz udostępnił Gimnazjum Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej.

W 1985 r. został uhonorowany medalem za zasługi dla oświaty. Podczas stanu wojennego zorganizował i kierował działalnością grup środowiskowych, służby zdrowia i nauczycieli.

W 1997 r. przeszedł na emeryturę. Od roku 2004 był  kapelanem policji w Przasnyszu. Kanonik honorowy kapituły kolegiackiej pułtuskiej od 1997 r., w 2007 r. odznaczony godnością Kapelana Ojca Świętego. Był  pomysłodawcą i sekretarzem (od 2003 r.) Fundacji “Przasnyskie Liceum”, pomagającej zdolnym a niezamożnym przasnyskim licealistom.

 

 

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej

guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
8 dni temu

Wielka strata . Niech zastępy Niebieskie zaprowadza duszę do krainy szczescia wiecznego