Zmarł Aleksander Nawrocki, poeta i pisarz pochodzący z Bartnik

Aleksander Nawrocki, poeta, pisarz, wydawca i tłumacz zmarł 1 maja 2022. Odszedł w wieku 82 lat.

 

Aleksander Nawrocki pochodził z Bartnik. Tam ukończył szkołę podstawową. Edukację kontynuował w Liceum Ogólnokształcącym w Przasnyszu. Następnie ukończył filologię polską i węgierską (1966) oraz etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. Studiował również filozofię, socjologię, historię i archeologię. Studia pogłębiał za granicą: m.in. na Węgrzech i w Rumunii. Uczęszczał na wykłady z filozofii prowadzone przez Leszka Kołakowskiego. Jako pierwszy w świecie obronił pracę magisterską o poezji Czesława Miłosza 1967).

Debiutował wierszami u Stanisława Grochowiaka w miesięczniku „Kultura”. W 1966 r. wydał zbiór wierszy Rdzawe owoce, dobrze przyjęty przez krytykę. Jest autorem 26 książek, w tym 18 tomów wierszy, 20 tomów wyborów wierszy oraz prozy wydanych za granicą, 2 tomów opowiadań, powieści Cień jego anioła, książki popularnonaukowej o szamanizmie syberyjskim, książki reportażowej Jak zamordowano Imre Nagya (powstanie węgierskie 1956r.) i razem z żoną Barbarą zbioru reportaży o Syberii Jakucja i ja. Tłumaczył z literatur: rosyjskiej, bułgarskiej, rumuńskiej, ukraińskiej, serbskiej, węgierskiej, fińskiej, angielskiej, francuskiej. Uczestnik wielu prestiżowych międzynarodowych festiwali literackich: Struga (Macedonia), Warna (Bułgaria), Belgrad, Izmir (Turcja), Kair, Tver (Rosja), Kijów, Ryga, Wilno, Bonn, Londyn.

 

Był właścicielem Wydawnictwa Książkowego IBiS i redaktorem naczelnym pisma „Poezja dzisiaj” organizatorem Światowych Dni Poezji UNESCO, współorganizatorem Warszawskiej Jesieni Poezji. Dzięki jego staraniom powstał w Ciechanowie Oddział Związku Literatów Polskich.

Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Uhonorowany wysokimi odznaczeniami przez czterech prezydentów: R.P., Republiki Czeskiej, Węgierskiej i Republiki Jakuckiej. Łącznie laureat 22 prestiżowych nagród i odznaczeń krajowych i zagranicznych. W 2004 r. otrzymał statuetkę Przasnyskiego Koryfeusza. W 2019 roku otrzymał nagrodę „Love of Nature” European Academy of Sciences and Letters.

 

 

ren

Źródło Wikipedia
Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
22 dni temu

O znani ludzie z okolic mojej żony