Złote Pióro dla przasnyszanina Tadeusza Witkowskiego

Nagroda Związku Literatów na Mazowszu za najlepszą książkę roku przypadła dr Tadeuszowi Witkowskiemu z USA, który młodość spędził w Przasnyszu. „Złote Pióro” zostało przyznane w poniedziałek, 21 marca 2022 r. podczas XXII ciechanowskiej edycji Światowego Dnia Poezji, ustanowionego przez UNESCO.

 

Laureatem XIX Konkursu na Książkę Roku 2021 Związku Literatów na Mazowszu jury ustanowiło dr Tadeusza Witkowskiego za trzy książki: „Zapiski z czasów zamętu 1987-2021”; „Wirydarz polityczny 1999-2020” oraz „Ukryte i jawne. Szkice o tajnych służbach”. Wszystkie publikacje ukazały się nakładem Oficyny ZLM w Ciechanowie.

Jedną z pozycji nagrodzonego tryptyku są „Zapiski z czasów zamętu 1987-2021”, będące w znacznej mierze książką autobiograficzną, której wydanie dofinansował burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski.

Tadeusz Witkowski na kartach „Zapisków” omawia m.in. korzenie rodzinne, wiele miejsca poświęcając na historię rodzinnej kamienicy przy ul. 3 Maja w Przasnyszu. Tutaj, w okresie międzywojennym, mieściła się siedziba „Głosu Ziemi Przasnyskiej” i lokalnej policji. Tadeusz Witkowski wspomina również lata młodości spędzone w Przasnyszu i późniejsze, kiedy bardzo mocno zaangażował się w działalność opozycji antykomunistycznej w PRL. W książce znalazło się również obszerne wspomnienie o śp. Mariuszu Bondarczuku, z którym łączyła laureata „Złotego Pióra” wieloletnia przyjaźń.

 

Dr Tadeusz Witkowski, mieszkający dziś w Stanach Zjednoczonych, jest polskim historykiem literatury, publicystą i działaczem polonijnym. Choć urodził się w Rutkach-Begnach koło Ciechanowa, ukształtowały go lata spędzone w Przasnyszu. T. Witkowski to także działacz NSZZ „Solidarność”, internowany w stanie wojennym, nauczyciel akademicki i krytyk literacki.

Po uzyskaniu w 2005 r. statusu pokrzywdzonego prowadził badania w archiwach IPN. W latach 2007–2008 był pracownikiem SKW i członkiem Komisji Weryfikacyjnej d/s WSI. W 2013 r. odznaczony został Krzyżem Wolności i Solidarności. W roku 2017 Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych przyznał mu status działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych.

Obecnie dr Tadeusz Witkowski mieszka w Ann Arbor w stanie Michigan; z powodów osobistych, nie mógł osobiście odebrać statuetki. Laureat zapewnia jednak, że w 2022 roku przyjedzie do Polski, aby „Złote Pióro” odebrać osobiście.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bożena
Bożena
2 lat temu

Gratulacje Panie Tadeuszu, piękne wyróżnienie.