Zima zaskoczyła drogowców. Starostwo: „powiatowe drogi były odśnieżane na bieżąco”!

W związku z licznymi głosami naszych czytelników oraz nadesłanymi fotografiami, obrazującymi zły stan zimowego utrzymania dróg powiatowych, 15 lutego 2021 roku wysłaliśmy do starostwa w Przasnyszu kilka pytań. Uzyskaliśmy odpowiedzi, z których wynika, że powiatowe drogi były odśnieżane na bieżąco i zgodnie ze standardami utrzymania.

 

Do starostwa przesłaliśmy zdjęcia kompletnie zaśnieżonych ulic oraz zapytaliśmy, co się dzieje, że drogi powiatowe wyglądają tak, jak na załączonych fotografiach? Wówczas zima nie odpuszczała od kilku tygodni, dlatego nie można tego wytłumaczyć faktem, że pogoda zaskoczyła drogowców.

W odpowiedzi, która nadeszła 23 lutego, a więc już po roztopach, powiat przekazał zdjęcia, mające dokumentować przejezdność dróg powiatowych w warunkach zimowych. Zgodnie z zapewnieniami starostwa, zostały wykonane w dniach 15 i 16 lutego 2021 roku, co potwierdzają metadane plików. Każde ze zdjęć opisane zostało nazwą, odpowiadającą lokalizacji, z której pochodzi. O ile zdjęcia nadesłane przez naszych czytelników pokazywały białe ulice, na których bez przeszkód można było organizować kuligi, fotografie przesłane przez powiat prezentują przyzwoity stan nawierzchni.

– Jednocześnie informujemy, że w tegorocznym sezonie zimowym wszystkie drogi powiatowe były odśnieżane na bieżąco, zgodnie z hierarchią, obowiązującą w standardach zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie powiatu przasnyskiego: w pierwszej kolejności trasy główne, m.in. Janowo – Mchowo, Klewki – Dzierzgowo, Przasnysz – Karniewo, Wola Wierzbowska – Krasne, Przasnysz – Jednorożec, Stara Wieś – Jednorożec, a następnie drogi boczne o mniejszym natężeniu ruchu – zaznaczono w odpowiedzi.

Dowiedzieliśmy się również, że łączna długość pasów dróg powiatowych do odśnieżania i zwalczania śliskości to 434,9 km, zaś na drogach, znajdujących się we władaniu powiatu, obowiązują trzy różne standardy odśnieżania.

 

Standard I: Jezdnia i pobocza odśnieżone na całej szerokości. Odśnieżone obiekty towarzyszące: przystanki komunikacji zbiorowej, zatoki postojowe, skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi o nawierzchni bitumicznej.

Jezdnia posypana materiałem uszorstniającym:

 1. a) skrzyżowaniach z drogami powiatowymi i gminnymi o nawierzchni bitumicznej
 2. b) skrzyżowaniach z koleją
 3. c) odcinkach o pochyleniu większym niż 4 %
 4. d) niebezpiecznych łukach poziomych

Posypane:

 1. a) przystanki komunikacji zbiorowej
 2. b) zatoki postojowe

W przypadku wystąpienia lodowicy, jezdnia posypana interwencyjnie na całej długości drogi. W przypadku posiadania środków, drogi występujące w standardzie I będą sypane w sposób ciągły.

 

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: Po ustaniu opadów śniegu luźny śnieg może leżeć do 4 godzin, możliwy jest zajeżdżony śnieg, zaspy, lokalnie języki śniegowe. W miejscach wyznaczonych dopuszczalna jest gołoledź do 3 godzin od stwierdzenia występowania, szron do 3 godzin, sadź pośniegowa do 4 godzin, lodowica do 4 godzin. Dopuszcza się krótkotrwałe przerwy w ruchu, mogące powodować utrudnienia dla samochodów osobowych.

 

Standard II: Jezdnie odśnieżone na całej szerokości.

Odśnieżone obiekty towarzyszące: przystanki komunikacji zbiorowej, zatoki postojowe, skrzyżowania z drogami powiatowymi i gminnymi o nawierzchni bitumicznej

Jezdnia posypana materiałem uszorstniającym:

 1. a) na skrzyżowaniach z drogami powiatowymi i gminnymi o nawierzchni bitumicznej
 2. b) na skrzyżowaniach z koleją.
 3. c) na odcinkach o pochyleniu większym niż 4%
 4. d) na niebezpiecznych łukach poziomych

Posypane:

 1. a) przystanki komunikacji zbiorowej
 2. b) zatoki postojowe

 

Dopuszczalne odstępstwa od standardu: Po ustaniu opadów luźny śnieg może zalegać do 6 godzin, może występować zajeżdżony śnieg, zaspy, języki śniegowe – lokalnie. Do 6 godzin dopuszcza się przerwy w ruchu, mogące powodować utrudnienia dla samochodów osobowych.

W miejscach wyznaczonych dopuszczalna gołoledź utrzymująca się do 6 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska, szron do 6 godzin, sadź pośniegowa do 8 godzin oraz lodowica do 6 godzin.

 

Standard III:

Jezdnia odśnieżona (w miejscach zasp co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek). Jezdnia posypana materiałem uszorstniającym (bez użycia środków chemicznych) na odcinkach decydujących o możliwości ruchu.

 

Odstępstwa: Po ustaniu opadów luźny śnieg może zalegać do 8 godzin, zajeżdżony śnieg i zaspy do 8 godzin, języki śniegowe – lokalnie, do 8 godzin dopuszcza się przerwy w ruchu, mogące powodować utrudnienia dla samochodów osobowych. Do 8 godzin dopuszczalna gołoledź, błoto pośniegowe do 10 godzin i lodowicę do 8 godzin.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Realista
Realista
2 lat temu

Na bieżąco czyli kiedy ? Droga chorzele – stara wieś przez pare dni była w katastrofalnym stanie ! Niezłe standardy mają , trzeba im przyznać .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Realista

A widziałeś pisiaka, który przyznaje się do błędu i przeprasza za niekompetencję? Pisiak złapany za rękę zawsze powie „to nie moja”.

Arkadiusz
Arkadiusz
2 lat temu

W Zakociu wogóle drogi nie posypane były

WPZ
WPZ
2 lat temu
Reply to  Arkadiusz

Zakocie? A gdzie to? To chyba przy drodze gminnej

Ja znajoma
Ja znajoma
2 lat temu
Reply to  Arkadiusz

Drogi były okropne to prawda Przasnysz Jednorożec, koleiny ślisko zero odśnieżania i posypywania

kasia
kasia
2 lat temu

Nie było źle, a moim zdaniem sypanie bez umiaru chemii i piasku niszczy środowisko, zima też ma swoje prawa i dobrze że była taka piękna i nie za długa.

Syn Zenka
Syn Zenka
2 lat temu
Reply to  kasia

Powiedziała to ta co siedzi na zasiłku i nie musi do pracy dojeżdżać.

Franc
Franc
2 lat temu

Nawet nasza „obwodnica” na Kolejowej przed dobre kilka dni wyglądała jak lodowisko. Ale to akurat chyba ulica należąca do Miasta a nie Powiatu.

WPZ
WPZ
2 lat temu
Reply to  Franc

W mieście było gorzej, niż na wiejskich drogach. Następnym razem będę robił zdjęcia i wrzucał gdzie się da, bo to był dramat