Zielony Rynek w Przasnyszu. Tak może wyglądać. [FOTO, VIDEO]

Przasnysz jest coraz bliżej przywrócenia zieleni w sercu miasta, którą przed laty bezpowrotnie zniszczono. Architekt krajobrazu przygotował koncepcję, która zostanie oddana pod ocenę przasnyszan. Burmistrz zarządził konsultacje społeczne.

 

Konkretyzują się nadzieje radnych, społeczników i mieszkańców na przywrócenie w rynku roślin, kwiatów i drzew, które cieszą oczy, chronią przed upałami, redukują hałas, oczyszczają powietrze, produkują tlen i dają schronienie ptakom. To pozwala wierzyć, że Przasnysz znów zasłuży na chlubne miano miasta róż, a w jego serce uda się tchnąć prawdziwe życie – oddać rynek z powrotem mieszkańcom i przywrócić mu dawny blask, z którego miasto słynęło.

Tym razem decyzje w sprawie wyglądu rynku nie zapadną autorytarnie, ale zostaną oddane pod ocenę mieszkańców. Konserwator zabytków podzielił zawarte w petycjach przasnyszan, instytucji, organizacji pozarządowych i radnych argumenty, że zieleń stanowi ważny element zagospodarowania przestrzeni i powinna być zaplanowana w taki sposób, aby pogodzić historyczną funkcję rynku z jego współczesną rolą, w tym reprezentacyjną oraz rozumianą jako miejsce spotkań, wypoczynku i rekreacji.

Możliwe będzie wprowadzenie dodatkowych nasadzeń, w tym zieleni komponowanej z drzewami. Jest jednak zalecenie, aby nowe rośliny harmonizowały z istniejącymi drzewami i były spójne z charakterem zagospodarowania rynku.

Zgodnie z zaleceniem konserwatora nasadzenia powinny obejmować gatunki drzew liściastych, wskazane jest również zastosowanie ozdobnych roślin rabatowych. W celu wprowadzenia na teren rynku dodatkowych roślin miasto zleciło uprawnionemu architektowi krajobrazu opracowanie koncepcji komponowanej zieleni, która zostanie poddana ocenie mieszkańców.

 

„Odbudujmy zielony Przasnysz” – jest zarządzenie burmistrza

Dziś ukazało się zarządzenie  burmistrza Przasnysza w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych dotyczących wykonania punktowych nasadzeń na płycie Rynku Miejskiego, w ramach projektu „Odbudujmy zielony Przasnysz”. Planowane zamierzenie uwzględnia częściowe rozebranie płyty rynku, dobór odpowiedniego gatunku drzew i dokonanie nowych nasadzeń.

Ze względu na stan epidemii, uwagi do projektu przasnyszanie będą mogli zgłaszać za pośrednictwem wiadomości e-mail na adres: umprzas@przasnysz.um.gov.pl (w tytule należy wskazać tytuł „Konsultacje – Odbudujmy zielony Przasnysz”), lub pisemnej – składając pismo w dostępnej w Urzędzie Miasta skrzynce podawczej, względnie drogą pocztową wysyłając na adres: Urząd Miasta w Przasnyszu, ul. Kilińskiego 2, 06-300 Przasnysz. Pod uwagę zostaną wzięte także komentarze i wiadomości na portalu urzędowym portalu społecznościowym Facebook/Przasnysz.

Konsultacje z mieszkańcami trwać będą 2 miesiące. Opinie będzie można zgłaszać do 12 stycznia 2021 r. włącznie. Po tej dacie zbierze się zespół konsultacyjny, który podda analizie sugestie mieszkańców i zaopiniuje zmiany wprowadzone w projekcie zagospodarowania zieleni i małej architektury.

W skład zespołu wejdą: Łukasz Machałowski – przewodniczący; Marta Jaroch – sekretarz; Elżbieta Kisiel – członek ze strony Urzędu Miasta; radni Rady Miejskiej, będący członkami porozumienia Zielony Przasnysz Piotr Kołakowski i Sławomir Czaplicki; Waldemar Krzyżewski – przedstawiciel Rady Dziedzictwa Regionalnego; przedstawiciele organizacji pozarządowych – Piotr Kaszubowski i  Grzegorz Herubiński; Ewa Jędryszczak – przedstawicielka Rady Seniorów oraz regionalista i historyk Jan Chmielewski.

Zespół zapozna się z wynikami przeprowadzonych konsultacji i opracuje wynikające z nich wnioski, sporządzając raport, którego wyniki zostaną zaprezentowane Radzie Miejskiej. W ten sposób powstanie aktualizacja koncepcji zagospodarowania rynku, którą będzie musiał zaaprobować konserwator zabytków.

Już w 2021 roku miasto podejmie starania o pozyskanie środków na rozebranie płyt i dokonanie nasadzeń. Rewitalizacja serca miasta nastąpi po uzyskaniu kosztorysu w latach kolejnych. Tym samym, na odrodzenie tego co unicestwiono w mgnieniu oka, przyjdzie nam jeszcze poczekać. Stan widoczny na wizualizacjach osiągniemy za około pół wieku.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xcx
xcx
3 lat temu

W Zespole powinna znależć się była Wiceburmistrz , ten beton to jej dziecko.

Mati
Mati
3 lat temu

👍

Larens
Larens
3 lat temu

Stare zdjęcia, które publikują komentatorzy, przedstawiały wyjątkowo zadbany skwer. Ja pamiętam z moich czasów młodości, że było tam pełno żuli, krzaków, haszczy, zarosli i srajacych ptaków. Aaa latem unosząca się w powietrzu woń uryny.

psz
psz
3 lat temu

betonoza jest w większości polskich miast.Wydanie środków unijnych jest ponad rozsądkiem.Póżniej kiedy upał daje o sobie znać włodarze dochodzą do wniosku że drzewa jednak są ok.

Kasia
Kasia
3 lat temu

Też bym chętnie wzięła udział w przetargu na projekt. Nigdzie o tym nie mówiono. Jako architekt w projekcie zastosowalabym drzewa szczepione z podswietleniem, również dadzą cień ale nie będą się tak rozrastać. Super byłyby też gry wkomponowane w architekturę dla dzieci. Przychodzą na spacer z rodzicami tylko do fontanny bądź na lody w lato. Zamiast dużej ilości donic zróbmy piękne rabaty na podwyższeniu żeby podziwiać zmienność sezonowa roślin.

Real
Real
3 lat temu
odpowiada  Kasia

członkowie komisji byli w poprzedniej komisji

xcx
xcx
3 lat temu
odpowiada  Real

Historia lubi się powtarzać 🙂

Anna
Anna
3 lat temu

Za 50 lat!
Do tego czasu dotrze do nas kilka gatunków owadów z Azji i wielu drzew nie będzie. Zagrożone są buki, jesiony, brzozy (tak, brzozy dotąd traktowane jak chwast), oraz świerki i sosny. Adieu.

Michal
Michal
3 lat temu

zdecydowanie lepiej niz teraz, ale wiecej krzewów trzeba.