Zielona. Uroczysta msza św. w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych i osób represjonowanych

W niedzielę, 26 lutego w kościele pw. św. Mateusza w Zielonej w gm. Krasne odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych i osób represjonowanych. Po nabożeństwie zgromadzeni przenieśli się pod Pomnik Poległych, gdzie oddali hołd składając wieńce i zapalając znicze.

 

Inicjatorami wydarzenia byli: starosta powiatu przasnyskiego Krzysztof Bieńkowski oraz Społeczny Komitet Rodzin Poległych Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.

– Msza św. z udziałem rodzin Żołnierzy Niezłomnych, parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych,  przedstawicieli organizacji regionalnych, placówek oświatowych, harcerstwa oraz lokalnej społeczności sprawowano w intencji żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, którzy stawiali opór sowieckiej agresji oraz z okazji 73. rocznicy śmierci żołnierzy z patrolu „Tygrysa” z oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” – informuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

 

Po nabożeństwie zgromadzeni przeszli pod Pomnik Poległych, gdzie ksiądz proboszcz parafii św. Mateusza w Zielonej Andrzej Gajewski poprowadził modlitwę w intencji poległych Żołnierzy Wyklętych i osób represjonowanych, a  delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze.  Uroczystość w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych nie mogła się odbyć bez okolicznych przemówień.

Narodowe święto ustanowiono w 2011 r., aby upamiętnić mobilizację i walkę Żołnierzy Wyklętych w Polsce, będącą przykładem najliczniejszej zbrojnej konspiracji antykomunistycznej w skali Europy, szczególnie silnie reprezentowanej na terenie powiatu przasnyskiego oraz całego północnego Mazowsza.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments