Zgłoszenie czytelnika. Problematyczny popiół w gminie Jednorożec

Do naszej redakcji napisał mieszkaniec jednej ze wsi w gminie Jednorożec, który uskarża się na problemy z odbieraniem popiołu z pieców. Samorząd zakazuje wyrzucania odpadów spalania do kontenerów z odpadami zmieszanymi, a mieszkańcy są zmuszeni odwozić je do gminnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. Czytelnik uważa, że regulacje wprowadzone w Jednorożcu powodują niewygodę i narażają środowisko.

 

– Jestem mieszkańcem gminy Jednorożec. Gmina zakazała wyrzucania popiołu do śmietników, grozi przy tym karami i nieodbieraniem śmieci. Nakazali przywozić popiół do Jednorożca, do kontenera. Niektóre miejscowości są oddalone o kilkanaście kilometrów. Ja popiół zbieram w worki foliowe i trzymam na posesji, ale sąsiedzi wyrzucają popiół na gnój, a to grozi skażeniem środowiska. Dawno radny obiecał, że w miejscowości postawią kontener i mieszkańcy będą mogli wozić popiół do kontenera, ale kontener nigdy nie został postawiony. Proszę o pilną interwencję w sprawie, bo środowisko naprawdę może zostać skażone, tym bardziej, że ludzie palą teraz śmieciami, bo opał drogi – pisze czytelnik, prosząc o anonimowość.

 

Jak się okazuje, kwestia odbioru popiołu z nieruchomości zamieszkałych jest traktowana rozmaicie przez różne samorządy, a kwestie te regulują tzw. Regulaminy utrzymania porządku i czystości w gminach. Dla przykładu, w gminie Przasnysz ów regulamin jest dość przyjazny dla mieszkańców i stanowi, że popiół może być zbierany do szarych worków, które w okresie od listopada do kwietnia odbierane są z posesji jeden raz w miesiącu. W gminie Krzynowłoga Mała jest podobnie, niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne oraz popiół – w okresie od kwietnia do października – odbierane są jeden raz na dwa tygodnie, a w okresie od listopada do marca jeden raz w miesiącu.

 

W Przasnyszu popiół wyrzucamy do śmieci zmieszanych

Inaczej jest w Przasnyszu. Tu popiół nie stanowi osobnej kategorii odpadów i może trafiać do pojemnika na odpady resztkowe, dawniej zwane zmieszanymi.

W gminie, w której mieszka nasz czytelnik temat wygląda bardziej restrykcyjnie: zgodnie z uchwałą z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Jednorożec, właściciele nieruchomości – w miarę potrzeb – we własnym zakresie popiół dostarczają do PSZOK-u.

Jak dowodzi wójt Krzysztof Iwulski, takie rozwiązanie jest zgodne z ustawowymi wytycznymi, ponieważ uchwała Rady Gminy Jednorożec w tej sprawie została zaakceptowana przez nadzór prawny i jest zgodna z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Sprawdziliśmy. Wójt ma rację. Ustawa nie precyzuje co dokładnie powinno się dziać z popiołem, dając samorządom sporą dozę dowolności.

 

Kary są, ale jakby ich nie było

W tej sytuacji chcieliśmy wiedzieć, czy wyrzucenie popiołu do kontenera ze zmieszanymi odpadami w gminie Jednorożec jest obwarowane karami?

– Jeżeli właściciel nieruchomości nie wypełnia obowiązku zbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny, ponosi wyższą stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 60,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość – odparł wójt.

Są jednak dwie dobre wiadomości. Pierwsza jest taka, że od momentu wprowadzenia obowiązku segregacji żaden mieszkaniec gminy Jednorożec nie został ukarany koniecznością zapłaty wyższej stawki za brak bądź niewłaściwą segregację odpadów.

Druga dobra wiadomość jest taka, że popiół z pieców, pochodzący ze spalania drewna lub jego naturalnych pochodnych (brykietu czy pelletu), może trafiać na kompost i stanowi cenny nawóz, zawierający potas, niewielkie ilości fosforu i sporo wapnia.

W przypadku popiołu po spalaniu węgla sprawa wygląda mniej optymistycznie, ponieważ mogą znajdować się w nim pozostałości metali ciężkich, takich jak kadm, ołów, arsen czy związki rtęci i nie może być on użyty do nawożenia roślin, zwłaszcza tych przeznaczonych do spożycia.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jade
Jade
1 rok temu

Zima idzie, chodniki będziecie sypać popiolem

Skała
Skała
1 rok temu

Wójt jak zwykle mija się z prawdą.
Znam przypadek wystawienia mandatu za złe segregowanie.
A na reakcję i pomoc GZUK radze nie liczyć. Oni tam są od nicnierobienia i świetnie im to wychodzi.

Wojtuś
Wojtuś
1 rok temu

Oddawać na skupy węgla oni go wymieszają wrzucą trochę pigmentu czarnego i ludzie kupią jako kaloryczny miał z indonezji. Poprostu recykling 2000tys…